StoryEditor

Ceny tuczników osiągają rekordowy poziom!

Tuczniki przed Świętami Wielkanocnymi są mocno poszukiwane, zarówno w Polsce i innych unijnych krajach, a zakłady przebijają stawki pomiędzy sobą. Podwyżki są spore, gdzie płacą najwięcej? 
30.03.2023., 11:03h
Przed Wielkanocą pojawiło się spore zainteresowanie na rynku. Ceny tuczników rosną w prawie całej Unii Europejskiej. Stawki wzrosły w Hiszpanii o 4 eurocenty, w Danii o 3 eurocenty i we Francji o 1 eurocent za kg. Co ciekawe na dużej giełdzie VEZG stawka, nie zmieniła się i do 5 kwietnia br. będzie wynosić 2,33 euro/kg. 

Hodowcy oczekiwali, że stawki w związku z dużym wzrostem na małej giełdzie (po poziomu 2,46 euro kg) przełożą się na podwyżki na dużej giełdzie VEZG, jednak cena od ubiegłego tygodnia się nie zmieniła (2,33 euro/kg). Pojawia się pytanie, dlaczego mała giełda nie oddziałuje na dużą? 

- Po pierwsze kupujący określają obecna sytuację jako przejściową, związaną z okresem Świąt Wielkiej Nocy (duże zapotrzebowanie przekłada się na wyższe kwoty licytowane w parkiecie ISW), po którym nastąpi stonowanie zakupów i ustabilizowanie ceny na obecnym poziomie VEZG lub nieco niższym. Drugi powód to brak możliwości eksportu do dalekiej Azji , czyli zakłady bazować muszą tylko na rynku wewnętrznym UE, a tutaj konsument niekoniecznie będzie chętny kupować wyręby, które szły wcześniej na eksport, przez co ich ceny muszą być atrakcyjniejsze, a to ut...
Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 22:21