StoryEditor

Ceny tuczników: miały być podwyżki, są małe spadki. Ile płacą zakłady?

Na giełdzie VEZG cena stoi zamurowana od miesiąca na poziomie 2,28 Euro za kg w klasie E (10,72 zł), ceny na małej giełdzie ISW wzrosły bardzo delikatnie, bo tylko o 0,02 euro/kg (stawka jest na poziomie 2,38 euro/kg w kl. E). Jak to wpływa na krajowe ceny tuczników w wadze żywej i poubojowej? Zobacz najnowsze notowania!
Aleksander Dargiewicz, prezes PolPig podkreśla, że nie wszędzie w UE rynek żywca wieprzowego się ustabilizował.

- W notowaniach ISN ostatnim tygodniu w Francja podniosła cenę skupu tuczników o 6 eurocentów, a w Hiszpania o 5 eurocentów. W krajach Europy Środkowej dominuje boczny trend cenowy, a sytuację rynkową kształtuje niska podaż stosunkowo drogiego żywca oraz brak wykorzystania pełnych mocy przetwórczych zakładów mięsnych. Ceny skupu tuczników nie uległy zmianie w Belgii, Holandii, Danii i Austrii - wymienia Dargiewicz. 

Nie będzie podwyżek cen tuczników?

- Wzrost symboliczny, ale komplet sprzedanych świń sugeruje, że zakłady przygotowują się do okresu Wielkanocy, a co za tym idzie wzmogą poszukiwania zwierząt celem zakupu. Niestety, nie oznacza to nagłego skokowego wzrostu cen za żywiec (na razie takiego nie przewiduje), ale umacnia pozycje producenta/hodowcy w rozmowach negocjacyjnych. W Polsce od zeszłego tygodnia również obserwujemy powolne wzrosty i nie dziwią stawki zbliżone lub przekraczające te z niemieckiej sesji VEZG. Jednakże to, co determinuje wzrosty, to już nie ilość świń na rynku, których jest po prostu mało, a...
Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 15:04