Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Ceny tuczników: prawie 12 zł/kg! Który zakład tyle płaci?

Obrazek

Tuczników na rynku brakuje, co powoduje utrzymujący się trend wzrostowy cen. Na rynku trwa dobra passa, która wynika z niedoboru żywca. Który zakład płaci najwięcej?

Jan Bromberek20 kwietnia 2023, 08:07

Tuczników na rynku jest mało, zapotrzebowanie duże, a temu wszystkiemu towarzyszy ograniczona podaż wieprzowiny za naszą zachodnią granicą.  A składa się to w jedno – ponad 9 zł netto za kg żywca wieprzowego i blisko 12 zł/kg wagi poubojowej.

Takich stawek nigdy wcześniej nie było, a nawet jeśli ktoś mówił, że są realne, mało kto w to wierzył. Oczywiście, dla producentów trzody jest to dobra informacja, wreszcie bowiem przychód ze sprzedaży tucznika jest w stanie pokryć koszty jego wyprodukowania. Mowa tutaj oczywiście o chowie tuczników w cyklu zamkniętym. W cyklu otwartym i przy zakupie warchlaka z importu nie jest to już takie oczywiste – decydująca jest wtedy cena prosiąt, która także szybuje na historycznie wysokich poziomach.

Jakie są przyczyny tak wysokich cen tuczników?

Zdaniem specjalistów wysokie ceny tuczników to splot wielu czynników. Po pierwsze efekt sezonowy – wielkimi krokami nadchodzi sezon grillowy, niedawno były Święta Wielkanocne – a to zawsze wiąże się ze zwiększonym popytem na wieprzowinę. Na to należy nałożyć spadającą produkcję krajową – w Polsce jest już poniżej 56 tys. stad utrzymujących świnie, a krajowa produkcja pokrywa zapotrzebowanie w mniej niż 70%.

Ponadto produkcja wyraźnie spadła nie tylko u naszych zachodnich sąsiadów, ale także w krajach, w których nasi przetwórcy tradycyjnie zaopatrywali się w mięso – chodzi np. o Danię czy Belgię. Spadki są także zauważalne w najprężniej rozwijającej się hodowli Europy, czyli w Hiszpanii. Dodatkowo ten kraj, jak i również m.in. Dania cieszą się ostatnio wzmożonymi zamówieniami od odbiorców z Państwa Środka. Patrząc na to, widać, że wszystkie czynniki, które mamy na tym rynku, przemawiają za wzrostem cen.

Zdaniem analityków taka sytuacja będzie trwała w kolejnych miesiącach. Przed nami lato, a więc okres wysokich temperatur, co dodatkowo wpływa na wolniejszy wzrost tuczników, a co za tym idzie – kolejne ograniczenia w podaży wieprzowiny.

Ile płacą krajowe zakłady za tuczniki?

Z naszej sondy wynika, że krajowe ubojnie płacą za tuczniki w rozliczeniu poubojowym 11,3 zł/kg w klasie E, natomiast w wadze żywej średnia cena wynosi około 8,83 zł/kg. 

Zobacz, ile płaci Twój zakład Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)