StoryEditor

Ceny tuczników: uboje przedświąteczne zakończone. Jakie stawki ustalono?

Stawki tuczników w UE są stabilne, podobnie za Odrą i na rynku krajowym. Jakie ceny proponują zakłady za tuczniki w kl. E i wagę żywą. 
06.04.2023., 13:04h

Według danych resortu rolnictwa w ubiegłym tygodniu ubojnie płaciły średnio za tuczniki w wadze żywej 8,53 zł/kg (rok wcześniej 6,73 zł/kg), z kolei w wadze poubojowej w klasie E 11,15 zł/kg. 

- W ubiegłym tygodniu w Niemczech cena VEZG utrzymała się na poziomie 2,33 €/kg (wbc). Podobnie w Polsce ceny skupu tuczników ustabilizowały się na poziomie ok. 11,00 zł/kg klasy E. Podaż krajowego żywca w zupełności pokrywa zapotrzebowanie ubojni w ostatnich dniach przed świętami - podaje Aleksander Dargiewicz, prezes PolPig. 

W UE sytuacja również jest stabilna. Wzrost na dużej giełdzie w zeszłym tygodniu spowodował podwyżkę w notowaniach ISN w Danii, Belgii, Holandii, Austrii i Hiszpanii. Wzrost cen również jest spowodowany większym eksportem mrożonej wieprzowiny na rynek azjatycki. Na rynku unijnym podaż nadal nie jest wysoka. 

Ceny tuczników na świecie

W Stanach Zjednoczonych ceny tuczników spadły do 1,50 €/kg w wadze poubojowej. Przyczynił się do tego również słabszy kurs dolara. Zapasy w chłodniach są wysokie. Oczekiwany jest spadek zapasów w sezonie grillowym i wyższy popyt, a ceny mogą wzrosnąć do 1,85 €/kg. Pogłowie trzody chlewnej wzros...

Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 14:54