StoryEditor

Ceny tuczników w Polsce dużo niższe niż w Niemczech. Ile płacą ubojnie?

Ostatnie dni przed okresem świątecznym na rynku tuczników upływają spokojnie, bo chociaż zapotrzebowanie na surowiec jest, o zmianach cen w górę na razie nie ma mowy. Są jednak znacznie niższe niż w Niemczech.
28.03.2024., 14:48h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • ile płacą ubojnie za tuczniki?
  • kiedy ceny tuczników wzrosną?
  • jak sytuacja na rynku tuczników w UE
  • jakie są ceny na giełdzie VEZG?

Cena tuczników w Niemczech: giełda VEZG

Zarówno na rynku krajowym jak i europejskim niewiele dzieje się na rynku wieprzowiny. Niemiecka giełda VEZG kolejny tydzień z rzędu nie zanotowała zmian cen. Obowiązującą jest więc stawka na poziomie 2,2 euro/kg w klasie E co w przeliczeniu na złotówki daje ok. 9,5 zł/kg.

U nas z kolei stawki nawet bez jakichkolwiek zmian są dużo niższe. Cena poubojowa mieści się w przedziale od 8,6 do 9 zł/kg w klasie E. W rozliczeniach za żywiec stawki rozpoczynają się od 6,6 zł/kg netto za tzw. świnie skupowe a kończą na 7,2-7,3 zł/kg żywca w przypadku większych partii towaru i stałej współpracy z danym zakładem mięsnym. W tym samym czasie za żywiec np. niemieccy producenci otrzymują od 7,7 do 7,8 zł/kg. Wprawdzie tam w notowaniach tzw. małej giełdy ISW cena ostatnio nieco stopniała, to i tak jak widać jest sporo wyższa niż u nas.

Drogi warchlak

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 02:12