StoryEditor

Ceny tuczników: wreszcie podwyżki!

W ubiegłym tygodniu ubojnie płaciły nieco powyżej 9 zł/kg w wbc. Dzięki ożywieniu na małej giełdzie w Niemczech i niewielkich podwyżkach, pozytywnie zareagowała również duża giełda, a ku zaskoczeniu również polskie zakłady! Podwyżki sięgają kilkadziesiąt gr/kg w wbc!
01.02.2023., 13:02h

W zeszłym tygodniu na giełdzie VEZG tuczniki w klasie E trzymały się mocno ceny 2 euro/kg wbc, takie stawki utrzymywały się przez ostatnie kilka tygodni. 

Pojawił się pozytywny impuls na małej giełdzie niemieckiej pod koniec ubiegłego tygodnia (wzrost o 0,09 euro/kg), a za tym trendem podążyła duża giełda. Nie są to może spektakularne podwyżki, ale lepsze niż stagnacja. Dzięki temu, że na niemieckim rynku jest ograniczona podaż, która nie zaspokaja zapotrzebowania, stawki za tuczniki wzrosły o 0,09 euro za kg w wbc. 

- W Danii cena tuczników spada od 5 tygodni. Łącznie obniżki cen skupu tuczników za ten okres wyniosły 17 eurocentów. Powodem tej sytuacji jest ograniczony eksport do Chin i trudności w sprzedaży wieprzowiny na alternatywnych rynkach. W odróżnieniu od sytuacji na duńskim rynku w ostatnim tygodniu we Francji notowania tuczników wzrosły (+6₵), w Hiszpanii (+3₵), a w Holandii (+2₵). W Austrii i Belgii nie zanotowano żadnych zmian w cennikach ubojni (ISN) – komentuje sytuację na unijnym rynku Aleksander Dargiewicz z POLPIG. 

W średniookresowej perspektywie w UE przewidywana jest stabilizacja cen wieprzowiny.  Oczekuje s...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. czerwiec 2024 14:42