StoryEditor

Ceny świń: kolejny spadek stawek. Kiedy podwyżki?

  Na niemieckim rynku trzody ceny są stabilne, a w kraju kolejny tydzień z rzędu obserwujemy obniżki. Wiemy z czego wynikają. Możliwe są również podwyżki w tym kwartale. Jakie ceny oferują zakłady ubojowe w tym tygodniu?
26.01.2023., 12:01h

Na niemieckim rynku nie ma zbyt dużej podaży żywca, dzięki czemu sytuacja cenowa jest stabilna i stawki na giełdzie VEZG z dn. 25.01.2023 utrzymały się na poziomie sprzed tygodnia – 2 euro/kg (wbc). Niestety to nie ma znów przełożenia na krajowy rynek tucznika. 

- Styczeń zwykle nie jest miesiącem satysfakcjonującym producentów świń. W tym miesiącu przeważnie dominuje brak ożywienia i nowych zamówień handlu. Krajowi producenci trzody chlewnej liczą, że trend cenowy odmieni się w lutym i będzie można liczyć na wzrosty cen skupu żywca. Będzie temu sprzyjać ograniczenie importu tuczników i wieprzowiny ze względu na brak konkurencyjności w stosunku do cen krajowych – komentuje sytuację na rynku Aleksander Dargiewicz z POLPIG. Eksperci twierdzą, że ceny na polskim rynku niedługo wzrosną, jednak żeby wzrosty wyglądały na spektakularne najpierw czekają nas obniżki. Można podejrzewać zatem, że ceny po prostu wrócą na poprzedni, nieco wyższy poziom.

Jak wynika z prognozy najnowszego wydania AgroNawigator banku PKO BP oczekiwany jest wzrost cen trzody o 2-11%, jednak korzystna sytuacja utrzyma się jedynie do końca pierwszej połowy ro...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 20:33