StoryEditor

KE: Na rynku wieprzowiny nie jest tak źle

Wczoraj, w Brukseli, podczas unijnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa podniesiono również kwestię trudnej sytuacji na rynku owoców i warzyw, mleka oraz wieprzowiny.
27.01.2015., 15:01h

W kwestii tego ostatniego Komisja Europejska stwierdziła, że sytuacja nie jest jeszcze na tyle zła, aby podejmować jakiekolwiek dodatkowe działania. Żadne z państw nie podzieliło tego optymizmu.

Podczas posiedzenia na Radzie Ministrów Polska po raz kolejny podniosła kwestię interwencji na rynku wieprzowiny. Zwróciliśmy się z wnioskiem podobnie jak wiele pozostałych państw członkowskich o podjęcie działań na tym rynku poprzez wprowadzenie dopłat do prywatnego przechowalnictwa oraz dopłat do eksportu.

Polska z ogromnym rozczarowaniem przyjęła stanowisko Komisji Europejskiej, która twierdzi, że sytuacja nie jest jeszcze na tyle zła, aby podejmować jakiekolwiek dodatkowe działania. Żadne z państw członkowskich nie podzieliło optymizmu komisarza Phila Hogana, co do oceny skali kryzysu.

Dobrą wiadomością natomiast jest to, że Polsce udało się wywalczyć środki na wsparcie w ramach obecnych nadzwyczajnych środków wsparcia na rynku owoców i warzyw. W czasie rozmów ministra Marka Sawickiego z komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem Polsce udało się wywalczyć środki na wsparcie w ramach obecnych nadzwyczajnych środków wsparcia na rynku owoców i warzyw. Z pomocy będą mogli skorzystać również ci producenci, którzy już wcześniej skorzystali z pomocy de minimis.

Polska zwróciła się również z wnioskiem o rozłożenie na raty kar za przekroczenie unijnych limitów produkcji mleka co spotkało się z poparciem wielu państw członkowskich, które mają podobne problemy w ostatnim roku kwotowym na tym rynku. Temat ten będzie dalszym przedmiotem konsultacji z Komisją Europejską.

Nie mniej jednak obie strony wyraziły chęć dalszego dialogu. Minister Marek Sawicki umówił się z komisarzem Hoganem na dodatkową rozmowę podczas, której zostaną omówione kwestie nieefektywnych mechanizmów pomocowych na rynku owoców i warzyw oraz lepszego wykorzystania mechanizmów tzw. siatki bezpieczeństwa na rynku mleka i mięsa wieprzowego – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  oprac. e-abi

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 13:18