Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Sytuacja na rynku trzody chlewnej w Polsce - jaka przyszłość czeka producentów? Rolniczy temat, odc. 12

Od ponad 9 lat mamy w Polsce ASF, którego nie udaje się skutecznie zwalczać. Pomór rujnuje polską hodowlę świń, ale nie tylko on, bo są jeszcze inne czynniki rynkowe. Jakie? O tym rozmawiam z Anną Kurek, redaktor top agrar Polska i programu specjalnego top świnie w kolejnym odcinku programu "Rolniczy temat".

Bartłomiej Czekała24 maja 2022, 22:42

Producenci rolni w Polsce w ostatnich latach są w trudnej sytuacji, ale producenci trzody chlewnej są w szczególnie trudnej sytuacji. Od ponad 9 lat trwa nierówna walka z ASF i - niestety - nieskuteczna, bo pomór ma się dobrze i rujnuje krajową hodowlę i produkcję świń.

- To, co możemy powiedzieć z perspektywy tej nieciekawej sytuacji hodowców i producentów świń to brak długofalowego planu na zwalczanie ASF. Pomór jak postępował, tak postępuje. Szczęśliwie do dziś, mimo wysokich temperatur, nie odnotowaliśmy jeszcze w tym roku ani jednego przypadku u świń domowych. Tym niemniej pomór ma się doskonale jeżeli chodzi o populację dzików, pomór ma się świetnie jeżeli chodzi o zwierzęta wolnożyjące. Dość powiedzieć, że w Europie odnotowaliśmy 3300 przypadków pomoru u dzików, z czego ponad 1000 dotyczy Polski. Nasi zachodni sąsiedzi mają ich ok. 770, więc tak jak widać, w tej sytuacji niewiele się zmienia. 2/3 Polski objęte jest strefami, w tych strefach są niższe ceny, coraz więcej dramatów, coraz więcej gospodarstw, które borykają się z tymi niezbyt wysokimi cenami skupu. Jedno, co można powiedzieć to, że jest trochę mniejsza różnica między tymi cenami wewnątrz stref a strefą białą, która wynika z tego, że powoli zaczyna brakować surowca - mówi Anna Kurek.

Jak dodaje, stad świń w Polsce ubywa w zastraszającym tempie. Ostatnie dane wskazują, że jest ich zaledwie ok. 60 tys. Średnio stado liczy ok. 148 sztuk i ta średnia rośnie, co oznacza wzrost liczby dużych ferm i ubytek małych hodowli w gospodarstwach rodzinnych.

Zachęcam do obejrzenia całej rozmowy!

Weź udział w Forum Rolników i Agrobiznesu - Świnie. Szczegółowe informacje i zapisy TUTAJ.

Nie znasz jeszcze top agrar Polska? Zamów TUTAJ bezpłatny egzemplarz na próbę prosto do Twojego domu!Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)