StoryEditor

Będzie przełom na rynku wieprzowiny?

Zdaniem analityków rynków rolnych z Credit Agricole przyszły rok przyniesie wzrost cen skupu trzody chlewnej. Pod koniec 2022 r. cena skupu powinna wynieść 5 zł za kilogram. Tymczasem sytuacja jest bardzo zła i drastycznie wpływają na nią rosnące koszty produkcji.  
17.12.2021., 10:12h

Silny spadek cen skupu trzody chlewnej utrzymuje się od czerwca tego roku. Nie zatrzymały go charakterystyczne dla miesięcy letnich korzystne efekty sezonowe. Główną przyczyną tej sytuacji jest spadek chińskiego popytu na importowaną wieprzowinę, co doprowadziło do nadpodaży na unijnym rynku trzody chlewnej. Zgodnie z danymi z amerykańskiego Departamentu Rolnictwa pogłowie świń w Chinach zwiększyło się w 2020 r. do 406,5 mln sztuk wobec 310,4 mln sztuk w 2019 r. (+31,0%).

Co to oznacza dla unijnych hodowców trzody chlewnej?

„Oznacza to, że Chiny w znacznym stopniu odbudowały już swoje pogłowie trzody chlewnej, po tym jako doszło do jego silnego spadku ze względu na straty związane z ASF. Uważamy, że w I kw. 2022 r. ceny skupu trzody chlewnej osiągną swoje minimum lokalne a kolejne kwartały przyniosą ich łagodny wzrost, czemu sprzyjać będzie obserwowany obecnie spadek pogłowia świń w UE ze względu na niską opłacalność produkcji, przy oczekiwanym przez nas dalszym ożywieniu popytu wewnętrznego w UE, przede wszystkim ze strony kanału HoReCa, wraz z wygasaniem pandemii. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są rozprzestrzenianie się ASF oraz dalszy przebieg pandemii” – napisali analitycy z banku Credit Agricole.

Spadek opłacalności

W okresie I-IX 2021 r. wartość polskiego eksportu wieprzowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) spadła o 5,2% r/r wobec wzrostu o 2,1% w analogicznym okresie 2020 r.

Cena skupu żywca wyniosła w październiku 4,20 zł/kg (-6,9% r/r), co przy obecnych cenach pasz dla świń wskazuje na silne pogorszenie opłacalności produkcji w ujęciu rocznym.

"Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2021 r. wyniesie ok. 4,00 zł/kg oraz 5,00 zł/kg na koniec 2022 r." przewidują analitycy.

wk

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 17:04