StoryEditor

Jakich cen możemy spodziewać się w żniwa? – Adam Koc o trudnym sezonie

Jak Młyny Szczepanki radzą sobie z rynkowymi zawirowaniami? Opowiedział o tym prezes Zarządu Młyny Szczepanki Sp. z o.o. Adam Koc podczas V Giełdy Rzepaczano-Zbożowej w Licheniu Starym. Ocenił kończący się sezon, podaż, a także jakość surowca oraz spodziewane ceny w żniwa.
Bartłomiej Czekała: Panie Prezesie, rok temu rozmawialiśmy na tej giełdzie o trudnym sezonie, który był pod wpływem wojennych zawirowań. Tymczasem ten sezon okazał się być prawdziwym roller coasterem. Jak wyglądał ten kończący się sezon z perspektywy waszej firmy? Jak sobie poradziliście z rynkowymi zawirowaniami?

Adam Koc: To był kolejny trudny rok, może nawet trudniejszy niż poprzedni. Ale już chyba się przyzwyczajamy do tego, że żyjemy w takich czasach, że nic nie wiadomo. Początek sezonu był dość trudny, bo nie było podaży, co nas trochę zaskoczyło. Byliśmy aktywni przez pierwszą część tego roku gospodarczego. Końcówka się zupełnie odwróciła i pojawił się wypływ surowca na rynku. To musiało prędzej czy później nastąpić. W tej chwili skupujemy na bieżąco pod potrzeby własnej produkcji. Co do nowych zbiorów, to oczywiście będziemy gotowi na tę większą falę sprzedaży ze strony farmerów, którzy muszą sprzedać na pniu pszenicę czy inne gatunki zbóż. Zobaczymy, co przyniesie nowy rok gospodarczy. Miejmy nadzieję, że będzie spokojniejszy i stabilniejszy, bo chyba wszystkim się to przyda — zarówno farmerom, jak i nam, przetwórcom.

Dopłaty dla rolników pobudzają sprzedaż ziarna

Bartłomiej Czekała: Wspomniał Pan o bieżącym skupie. Od kilku tygodni trwa akcja przyjmowania wniosków o dopłaty do zbóż dla rolników. Warunkiem jest sprzedaż ziarna. Czy teraz odczuwacie większą chęć rolników pozbycia się zboża po to, żeby mieć fakturę sprzedaży i wystąpić o dopłaty?

Adam Koc: Tak. W okresie końcówka maja, początek czerwca mieliśmy więcej sygnałów z chęcią sprzedaży surowca. Byliśmy otwarci na współpracę w tym zakresie. Teraz jednak nieco spadło zainteresowanie sprzedażą, bo w części północnej Polski mamy do czynienia z suszą i farmerzy wyczekują, czy cena nie wzrośnie w związku z tą sytuacją. Mają jeszcze czas do końca czerwca. Ale to już naprawdę nieliczne jednostki. Ci, którzy potrzebowali miejsca na nowe zbiory lub pogodzili się z obecnym poziomem cen, już sprzedali surowiec.

Susza na północy, dobre zbiory na południu

Bartłomiej Czekała: Czy problemy z pozyskaniem surowca wynikały tylko z braku chęci sprzedaży ze strony rolników, czy też towar nie spełniał parametrów? W zeszłym sezonie przebieg pogody sprawił, że było mniej zboża konsumpcyjnego, niż się spodziewaliśmy. Czy tak było? Czego Pan spodziewa się w tym roku? Na razie przebieg pogody jest dosyć dobry, pomijając problemy z suszą na północy Polski. Południe Polski wygląda świetnie, tam plantacje są w bardzo dobrej kondycji i spodziewane są wysokie plony i jakość ziarna.


Zobacz także: 1/3 polskiego zboża na pasze, 1/3 na mąkę i 1/3 na eksport. Krzysztof Gwiazda, prezes PZPPZM


Adam Koc: Odnosząc się do dwóch sezonów poprzednich, nie zauważyłem jakiś znaczących problemów z jakością w 2021 roku. Mieliśmy nieco drobniejsze ziarno, ale pozostałe parametry były dobre. W tym sezonie ziarno już było grubsze, ale może miało nieco mniejszą ilość białka. Nie nazwałbym tego jednak problemami jakościowymi. Co do nowego sezonu, to nie wiadomo, co zbierzemy. Jeszcze trochę czasu pozostało, a przyroda lubi nas zaskakiwać. Na chwilę obecną rzeczywiście jest ta polaryzacja: południe Polski jest super, tam zapowiadają się naprawdę dobre zbiory ilościowo i jakościowo. Natomiast północ cierpi na suszę, przez cały maj praktycznie nie padało i to może się odbić na jakości, szczególnie na zawartości białka. Taka jest moja ocena.

Rynek krajowy nie nadąża za MATIFem

Bartłomiej Czekała: Czy jest Pan w stanie powiedzieć, jakiego poziomu cen spodziewa się Pan w żniwa, jeżeli chodzi o zboża konsumpcyjne?

Adam Koc: Nie będę oryginalny. Sytuacja jest tak dynamiczna i zmienna, że nie sposób tutaj zadeklarować konkretnej ceny. W danej chwili ona będzie odpowiadać rynkowo, jeżeli chodzi o naszą firmę. Na ten moment to wszystko, co mogę powiedzieć. Jeszcze trochę czasu pozostało, aby się określać cenowo. Na razie jedna i druga strona, przetwórca i farmer, powstrzymują się od podpisywania kontraktów i czekają na bardziej jasny i klarowny moment.

Bartłomiej Czekała: Zapytam inaczej. W ostatnich miesiącach przez trudne warunki na rynku krajowym cena krajowa była trochę poniżej ceny na MATIFie, który zawsze wyznaczał nam tę cenę rynkową. Czy spodziewa się Pan, że to taki trend, który się utrzyma na dłużej, czy też w okresie żniw to raczej MATIF będzie regulował cenę na rynku krajowym?

Adam Koc: Szczerze mówiąc, to wróciliśmy do takiego trendu, który mieliśmy przed trzema laty przez dłuższy czas, gdzie cena rynkowa w Polsce była nieco niższa od MATIFu. Port był równy MATIF albo ciut wyższy (zależy od relacji dolar-złotówka czy euro-złotówka). Teraz wróciliśmy do tego poziomu, gdzie będziemy krążyli wokół MATIFu, a raczej poniżej niego. Myślę, że ta tendencja się utrzyma przez dłuższy czas. Taka sytuacja, gdzie przez rok 2021-2022 cena w Polsce była wyższa niż na MATIFie, gdy nie było podaży i przetwórcy płacili więcej niż MATIF za surowiec, żeby zachować płynność produkcyjną, już się raczej nie powtórzy.

Nadzieja na stabilizację w nowym sezonie

Bartłomiej Czekała: Życzymy zatem, żeby w nowym sezonie nie było problemu z jakością ani dostępnością towaru i żeby cena była atrakcyjna zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Cena jest atrakcyjna, kiedy obie strony są zadowolone z transakcji.

Adam Koc: Dokładnie tak. Tego sobie i rolnikom życzę. 
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Maryia Khamiuk
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 21:46