StoryEditor

Import i jakość ziarna z Ukrainy, dopłaty do zbóż i kondycja punktów skupu. Rolniczy temat, odc. 49

Podczas minionej V Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano-Zbożowej w Licheniu Starym, spotkali się zarówno przetwórcy i rolnicy, jak i przedstawiciele firm skupowych. Właśnie z przedstawicielem firmy skupowej Andrzejem Wawrzyniakiem z Kobylnicy nasz rynkowy ekspert dr Juliusz Urban rozmawia o aktualnej sytuacji rynkowej w kolejnym odcinku programu "Rolniczy temat" - tym razem w wersji plenerowej.

Juliusz Urban: Tu z Lichenia Starego transmitujemy kolejne wydanie Rolniczego Tematu. Rozmawiam dziś z Andrzejem Wawrzyniakiem prowadzącym gospodarstwo rolne, ale też i elewator Agro-Energia w Głobinie na północy Polski o istotnych tematach dotyczących importu zbóż z Ukrainy, ich jakości, o dopłatach, ale też i aktualnej sytuacji w punktach skupu, które również ucierpiały na skutek zmian cen zbóż w Polsce.
Panie Andrzeju, warto chyba rozprawić się z pewnego rodzaju mitami. Może najpierw warto powiedzieć, dlaczego w ogóle Polska uruchomiła ten interwencyjny import z Ukrainy? Co było u zarzewia tych decyzji i dlaczego teraz nagle ten scenariusz przejawia się jako olbrzymie zagrożenie dla polskiego rynku?

Andrzej Wawrzyniak: Panie Redaktorze, warto by było wiedzieć o tym, że import zboża z Ukrainy trwa już od 2014 roku i te cła już były zdjęte na większość produktów rolnych od 2014 roku. Ten import nie był oczywiście tak znaczący, jak to wyglądało bezpośrednio po wybuchu wojny, ale kilka tych produktów z Ukrainy regularnie przyjeżdżało. Większość tych produktów była importowana ze ściany zachodniej Ukrainy ze względu na bliskość tego regionu, natomiast z ...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Maryia Khamiuk
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 07:43