StoryEditor

Ile ton zboża można wyeksportować z Polski przez porty? Pierre Pages (Mondry Sp. z o.o.)

W ostatnich miesiącach sporo miejsca w dyskusjach o rynkach zbóż zajmują polskie porty i temat ich przepustowości  w kontekście wywozu nadwyżki ziarna z Polski. Jakie są możliwości naszego kraju w tym zakresie? O to postanowiliśmy zapytać Pierre‘a Pages‘a, prezesa firmy Mondry Sp. z o.o. zajmującej się eksportem zbóż drogą morską. 
17.06.2023., 15:06h
Pierre Pages z firmy Mondry był głównym partnerem naszej V Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano-Zbożowej w Licheniu Starym. Podczas swojej prezentacji sporo czasu poświęcił analizie sytuacji na światowym rynku zbóż oraz omówił możliwości eksportowe polskich portów, a także międzynarodowe przepływy zbóż.

W sezonie gospodarczym 2023/2024 firma wyeksportuje ponad 1 mln ton zbóż


W rozmowie z naszym rynkowym ekspertem doktorem Juliuszem Urbanem Pierre Pages podał także dane eksportowe dotyczące firmy Mondry w sezonie 2022/2023 i plany na sezon 2023/2024.

- Do tej pory w ciągu ostatniego roku wyeksportowaliśmy 400 tys. ton zbóż z Polski, co daje nam drugie miejsce wśród krajowych eksporterów. Plan na przyszły rok gospodarczy to ponad 1 mln ton zboża - mówił szef firmy Mondry.

Jak to możliwe, że powstała rok temu firma z polskim kapitałem zakładowym odważnie rozpycha się na rynku pomiędzy największymi graczami na rynku i zwiększa w nim swój udział? 

- Udziałowcami firmy Mondry są firmy: Chemirol, Agrolok i ja. Każdy z nas ma wieloletnie doświadczenie na polskim rynku  Moje to ponad 25 lat w Polsce i nasza wiedza jest bardzo głęboka i szeroka. Mogę śmiało powiedzieć  że jesteśmy ekspertami w tej sprawie. Kontakt z podmiotami na świecie, które chcą zakupić zboże jest bardzo dobry. To są największe firmy na rynku międzynarodowym, które nie są obecne w Polsce, dlatego mamy nieograniczony popyt na nasze towary - zaznacza Pierre Pages.

Dokąd trafia polska pszenica?


Podczas I Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano-Zbożowej w Trzebawiu w 2018 roku Pierre Pages pokazywał dane rynkowe, z których wynikało, że największym odbiorcą polskiej pszenicy jest Arabia Saudyjska. A jak to wygląda teraz?

- Obecnie głównymi odbiorcami polskiej pszenicy są kraje afrykańskie, głównie Afryka Wschodnia i Zachodnia, a nawet Afryka Południowa. Wysłaliśmy także 2 statki do USA, co się zdarzyło pierwszy raz w historii, że sprzedajemy pszenicę także Amerykanom - mówi Pierre Pages.

Jak podkreśla, na rynku będzie to trudny rok, ponieważ bardzo duże zbiory zapowiadają się w Australii i spore zapasy jeszcze z poprzedniego roku ma Rosja. Trudno więc będzie znaleźć nowych nabywców na pszenicę z Polski.

Więcej ciekawych informacji rynkowych w rozmowie dr. Juliusza Urbana z prezesem firmy Mondry. Obejrzyj koniecznie!

Z ostatniej chwili!

Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA poinformował, że termin składania ostatecznych ofert na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni, o którym rozmawiał dr Juliusz Urban z Pierre Pages z firmy Mondry został zmieniony na 20 września br. 

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 19:53