StoryEditor

1/3 polskiego zboża na pasze, 1/3 na mąkę i 1/3 na eksport. Krzysztof Gwiazda, prezes PZPPZM

Jednym z naszych ekspertów podczas Jubileuszowej V Giełdy Rzepaczano-Zbożowej był Krzysztof Gwiazda, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowego Młynarskiego. Bartłomiej Czekała, redaktor naczelny portalu topagrar.pl rozmawiał z ekspertem o obecnym sezonie oraz perspektywach na kolejny. Co się wydarzy w najbliższym czasie? Zachęcamy do obejrzenia wywiadu!

Bartłomiej Czekała: Pańska prezentacja dotyczyła perspektywy zarówno tego, co może się wydarzyć na rynku zbóż i rzepaku w nowym sezonie, ale także oceny tego, co się wydarzyło w tym kończącym się sezonie 2022-23. Które wydarzenia miały decydujący wpływ na ten rynek oraz co się tak naprawdę stało, że ten cenowy rollercoaster się wydarzył w tym kończącym się sezonie?

Krzysztof Gwiazda: Niewątpliwie najważniejszą kwestią była wojna w Ukrainie i konsekwencje tego faktu, także w wymiarze eksportu zbożowego poprzez korytarz z portów ukraińskich na Morzu Czarnym. Wszelkie zawirowania, jeśli chodzi o utrzymanie i przedłużenie tej umowy na eksport zbóż ukraińskich przez port Odessy i okolic, miały bardzo duży wpływ na całą sytuację cenową i zbożową na świecie, w Europie, a w konsekwencji także w Polsce. Drugą kwestią, która miała, uważam bardzo duże znaczenie był fakt, że polscy rolnicy niestety w pierwszej połowie sezonu wstrzymywali się ze sprzedażą zbóż, w tym także na eksport. Spowodowało to utratę czasu, który mógł być wykorzystany na sprzedaż większych ilości i rozładowanie wcześniej tego korka pojawił się w Polsce. Proszę pamiętać, że Polska w zeszłym...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 10:52