StoryEditor

Kto kupi pszenicę od rolnika po 1400 zł? Znamy szczegóły powszechnego skupu zbóż

Dzisiejsza decyzja rządu PiS o tym by przeprowadzić powszechny skup zbóż, a za pszenicę zapłacić 1400 zł z dopłatą zdziwiła rolników. Zastanawiają się nad tym kto, w jaki sposób i kiedy ma taki skup przeprowadzić i wypłacić taką kwotę. Podczas konwencji PiS szczegóły nie padły, ale minister rolnictwa Robert Telus wieczorem na antenie TVP 1 podał pierwsze szczegóły skupu interwencyjnego.
15.04.2023., 22:04h

Przypomnijmy, że podczas dzisiejszej konwencji Prawa i sprawiedliwości ogłoszono nowy program dla rolników #Tarcza Rolna, w którym zaproponowano kilka rozwiązań dla najbardziej palących problemów na rynkach rolnych.

Powszechny skup zboża i pszenica w cenie 1400 zł z dopłatą

- Niestety czas jest trudny i odczuwa go polska wieś. Teraz musimy naprawić błędy i jesteśmy na to zdecydowani. Podjęty zostanie powszechny skup zboża, a jego minimalna cena to 1400 zł za tonę - zapowiedział prezes PiS.

Wrócą dopłaty do nawozów i będzie zakaz wwozu produktów rolnych z Ukrainy

Listę konkretnych rozwiązań uzupełniają zapowiedzi dopłaty do nawozów i zakaz wwozu produktów rolniczych z Ukrainy.

- Patrząc na interes obywateli i polskich rolników wprowadzamy zakaz wwozu ukraińskiego zboża. Nie dopuścimy do tego, żeby polskie rolnictwo znalazło się w trudnej sytuacji. Rozmawialiśmy o tym ze stroną ukraińską i nasi partnerzy są poinformowani o naszych decyzjach - mówił Jarosław Kaczyński.

Pszenica jest po 1000 zł, będzie dopłata w wysokości 400 zł

W sobotni wieczór minister Robert Telus był gościem "Wiadomości" w TVP 1 i odpowiadając na pytania zdradził więcej szczegółów ogłoszonej dziś pomocy dla rolników w zakresie interwencyjnego skupu zbóż. Okazuje się, że pszenica może być po 1400 zł, ale wtedy gdy cena rynkowa wyniesie 1000 zła, a dopłata rządowa za pośrednictwem ARiMR wyniesie 400 zł do tony.

- Od dziś będzie obowiązywał zakaz importu. Będą również dopłaty do pszenicy. Przyjmijmy, że teraz w niektórych miejscach w Polsce jest ok.1000 zł za tonę - wtedy dopłata będzie wynosiła 400 zł. Rolnik będzie miał zagwarantowane 1400 zł za tonę - zapewniał minister Telus.


Będzie to zatem nowa forma dopłat do zbóż, które od piątku przyjmuje ARiMR z puli 600 mln zł z budżetu państwa, na które wyraziła zgodę Komisja Europejska.

Nowa pula dopłat do zbóż dla rolników

400 zł do tony pszenicy to nowa pula dopłat do zbóż dla rolników, którzy sprzedadzą pszenicę między 15 kwietnia a 30 czerwca 2023 roku.

Pieniądze mają także pochodzić z budżetu krajowego, ale podobnie jak ostatnio musi się na to zgodzić Komisja Europejska. Czy tym razem oczekiwanie na jej zgodę potrwa krócej niż 7 tygodni?

Będą dopłaty także do pozostałych zbóż?

Minister Telus dodał, że chciałby, żeby do 30 czerwca br opróżnić krajowe magazyny i w jego ocenie te dopłaty do zbóż są w stanie pomóc w realizacji tego celu. Dodał, że przygotowywane są także rozwiązania w zakresie uruchomienia dopłat także do pozostałych zbóż.

Więcej szczegółów zapewne pojawi się w kolejnych dniach. Na razie nie wiadomo kiedy Polska wystąpi do KE o zgodę na uruchomienie takich dopłat do zbóż, jaka pula środków będzie przeznaczona na ten cel i kiedy może ruszyć nabór wniosków przez ARiMR. Biorąc jednak pod uwagę to, że obecnie do 30 czerwca trwa nabór wniosków o przyznanie dopłat do zbóż z pierwszej puli 600 mln zł, ARiMR przyjmuje od rolników wnioski o dopłaty bezpośrednie i planuje także przyjmować wnioski o dopłaty do silosów i magazynów zbożowych oraz dopłaty do transportu, to na zapowiedziane dziś przez rząd dopłaty do zbóż po 400 zł do tony będzie trzeba trochę poczekać.


Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 12:07