Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Rynki zbożowe są rozchwiane i pod silną presją. Co będzie z cenami zbóż? Radosław Stasiuk, Bunge Polska Sp. z o.o.

Podczas IV Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano - Zbożowej w Licheniu Starym w gronie ekspertów, analityków i przedstawicieli największych graczy rynkowych rozmawialiśmy o podsumowaniu kończącego się sezonu 2021/2022 oraz o prognozach rynkowych na zbliżające się żniwa i nowy sezon 2022/2023. Jednym z naszych gości i prelegentów był Radosław Stasiuk, dyrektor ds. zbóż i śruty sojowej Bunge Polska Sp. z o.o.

Bartłomiej Czekała27 czerwca 2022, 18:12

W rozmowie z Bartłomiejem Czekała, redaktorem naczelnym portalu topagrar.pl mówił on o swojej ocenie sytuacji rynkowej, możliwych scenariuszach na najbliższe miesiące i realności pomysłu USA na budowę silosów na zboże z Ukrainy.

- Zdecydowanie mieliśmy nadzwyczajne otoczenie jeśli chodzi o to jak rynek zbożowy się zachowywał. Wszyscy wiemy jak ten rynek zachowywał się przed tym konfliktem i po tym konflikcie. Na pewno na pewno mamy do czynienia z bardzo dużym rozchwianiem rynków rolnych. Ceny potrafią się zmieniać o kilkadziesiąt złotych na tonie w z dnia na dzień. I chyba to z nami zostanie, ponieważ to otoczenie, które wpływa na decyzję uczestników rynku jest po prostu nieprzewidywalne. Jeżeli ktoś jednego dnia zaczyna wierzyć w to, że możemy nadwyżki zboża z Ukrainy wydobyć, a następnego dnia w to wątpi to ma niebagatelne znaczenie na zachowanie cen i uczestników rynku. Na pewno te ceny są w naczyniu połączonym, czyli ceny na świecie mocno wpływają na rynek krajowy. Mamy do czynienia z cenami, które nie mają precedensu - są najwyższe w historii. I na pewno rolnicy powinni myśleć o sprzedaży swoich zbiorach w tych cenach, które są - mówi Radosław Stasiuk.

Jak dodaje, warto uczestniczyć w tym rynku i małymi łyżeczkami sprzedawać ziarno, ograniczając w ten sposób ryzyko, bo nigdy nie wiadomo co się na tym rynku może wydarzyć.

Obejrzyj całą rozmowę z Radosławem Stasiukiem!Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)