Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ podpisały porozumienie w sprawie eksportu zbóż!

Obrazek

Po pięciu miesiącach od rosyjskiej inwazji Ukraińcy będą mogli wyeksportować swoje zboże tradycyjną trasą – przez Morze Czarne. Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ podpisali dzisiaj umowę w sprawie eksportu zboża z ukraińskich portów.

Maryia Khamiuk22 lipca 2022, 17:56

Dzisiaj Ukraina odnotowała porozumienie z Turcją i ONZ. Analogiczne porozumienie zawarły Rosja, Turcja i ONZ. Według zawartych umów eksport zbóż i produktów rolnych będzie odbywać się z trzech ukraińskich portów – Odessa, Pivdennyi oraz Czarnomorsk.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że w najbliższych dniach zostanie wznowiony transport morski na Morzu Czarnym, co pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo żywnościowe wielu krajów. Erdogan wyraził ogromne zadowolenie z wkładu swojego kraju w eliminacji kryzysu żywnościowego, którego temat od dawna był omawiany.

Sekretarz Generalny ONZ także skomentował umowę zbożową zawartą w Stambule:

- Pomoże to uniknąć katastrofy niedoboru żywności dla milionów (ludzi) na całym świecie. Jest to latarnia nadziei, możliwości i ulgi – pisze Antonio Guterres na swoim Twitterze.Jak będą przebiegać dostawy?

Część zapór w pobliżu portów na południu Ukrainy zostanie rozminowana w ramach ustaleń dotyczących eksportu zboża. Natomiast nie przywiduje się całkowitego rozminowania Morza Czarnego w rejonie nadbrzeży portowych.

Przejście statków na wody międzynarodowe zapewni ukraińska marynarka wojenna i straż przybrzeżna. Zagraniczne załogi przeprowadzą statki ze zbożem do Stambułu, po czym zostaną wysłane do końcowych miejsc docelowych.

Jak zaznaczył doradca szefa Kancelarii Prezydenta Mychajło Podolak, rosyjskie statki nie będą towarzyszyć statkom z ukraińskim zbożem, a w portach ukraińskich nie będzie przedstawicieli Federacji Rosyjskiej.

Turcja zapewni kontrolę statków płynących do portów w Ukrainie. Centrum kontroli tych rejsów zostanie utworzone w Stambule, aby nadzorować cały proces transportu zboża drogą morską.

Ukraina i Rosja nie podpisały umowy bezpośrednio ze sobą

Należy zaznaczyć, że Ukraina nie podpisała żadnych umów bezpośrednio z Rosją, o czym informował na swoim Twitterze Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta.

- Podpisujemy umowę z Turcją i ONZ i podejmujemy wobec nich zobowiązania. Rosja podpisuje lustrzane porozumienie z Turcją i ONZ – pisze Podolak.

Oprócz tego doradca prezydenta dodał, że w przypadku rosyjskiej prowokacji na Morzu Czarnym nastąpi natychmiastowa reakcja ukraińskiego wojska.

Co podpisanie umowy oznacza dla Polski?Zawarcie tych lustrzanych umów to zdecydowanie dobra wiadomość dla Polski, bo jeżeli jej zapisy wejdą w życie, to spadnie presja na tranzyt ukraińskiego zboża przez nasz kraj. Ale nim to się stanie to jeszcze będziemy musieli sie zmagać z tym problemem, i to akurat w okresie żniw, gdy podaż ziarna na naszym rynku jest większa.

- Podpisanie porozumienia ws. odblokowania ukraińskich portów jest przełomem, ale potrzeba czasu do ich rzeczywistego odblokowania. Eksport zboża to duży krok do bezpieczeństwa żywnościowego, to także oddech dla Polski - mówił w piątkowym wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

mk, bcz

 Fot. Twitter/Recep Tayyp EroganPicture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)