StoryEditor

Czy opłaca się uprawiać rzepak?

Gwałtowny wzrost cen środków do produkcji, jaki miał miejsce po pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie, zniechęcił do kosztochłonnych upraw. Mimo to powierzchnia rzepaku z roku na rok rosła. Czy nadal opłaca się uprawiać rzepak?
02.06.2024., 10:00h

Prawdopodobnie ceny skupu rzepaku szybko nie wrócą do wyśrubowanego ich poziomu z kwietnia 2020 r., gdy dochodziły do 4380 zł/t. Mimo to, jak pokazuje stały wzrost zainteresowania jego siewem (rys. 1.), uprawa tej rośliny nadal pozwala na przyzwoity dochód.

Zobacz także: 

Wzrastające zainteresowanie to także skutek niższej opłacalności innych upraw. Ponadto rzepak można wykorzystać jako gatunek przełamujący monokultury zbożowo-kukurydziane, co niewątpliwie jest korzystne dla gleb. Jako roślina dwuliścienna może, obok strączkowych, odegrać rolę w ekoschemacie zróżnicowana struktura upraw. Zainteresowaniem cieszy się też integrowana produkcja tego gatunku, chociaż nie jest ona prosta. Czy zatem rzepak opłaci się zawsze i w każdym rejonie Polski?

image
Rys. 1. Uprawa rzepaku w Polsce
FOTO: Źródło danych: ARiMR

Kiedy zwróci się inwestycja w rzepak?

Maj z żółtymi łanami rzepaku do niedawna charakteryzował kilka rejonów: Wielkop...

Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 18:48