StoryEditor

Wystrzelone ceny pszenicy oparły się na Marsie

Ostatnie wystrzały cen pszenicy na giełdach spowodowane są mocno zróżnicowanymi prognozami plonów zbóż opublikowanymi przez KE w Biuletynie dotyczącym Monitoringu Stanu Upraw Rolnych (MARS). W krajowych punktach skupu mamy ruch pobudzony dopłatami.
29.05.2024., 12:15h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie są prognozy plonów zbóż dla UE?
  • W których krajach plony pszenicy wzrosną najbardziej?
  • Jakie plony będą mieli Francuzi i Niemcy?
  • A jak z plonami w Polsce?
  • Co te informacje przynoszą na giełdzie Matif?
  • O ile rosną ceny zbóż w krajowych skupach?
  • Które zboże podrożało w tym tygodniu najbardziej?
  • Ile obecnie maksymalnie płaci się za pszenicę konsumpcyjną?

Jak wynika z najnowszego raportu Biuletynu JRC MARS wydawanego przez Komisję Europejską, perspektywy europejskich upraw jarych charakteryzują się mocno kontrastującymi ze sobą warunkami. Ze znacznymi opóźnieniami zasiewów mieliśmy do czynienia w Europie Zachodniej i Północnej, podczas gdy sprzyjająca pogoda umożliwiła bezproblemowe siewy w regionie centralnym i wschodnim Europy.

Wpływ pogody na korekty zbiorów nie taki oczywisty

Jak informuje KE, ta sytuacja wpływa na aktualną ocenę potencjalnych plonów zbóż w krajach UE w sezonie 2024/25. Prognozy plonów na poziomie UE zostały nieznacznie skorygowane w dół, ale pozostają powyżej średniej z pięciu lat.

Prognozy plonów zbóż ozimych uległy dalszej poprawie w Hiszpanii i Portugalii, ale zostały obniżone w przypadku Włoch i kilku krajów Europy Zachodniej, a także Węgier, gdzie ogólne perspektywy plonów pozostają pozytywne.

Wilgotne warunki na dużych obszarach Europy Zachodniej, a także w Danii i północnych Włoszech spowodowały nadmiar wody i duże opóźnienia w siewach, co będzie miało potencjalnie negatywny wpływ na plony.

Nagłe wiosenne mrozy, które wystąpiły w drugiej poł...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 13:49