StoryEditor

Co gryzie strączkowe?

Jakie szkodniki atakują rośliny strączkowe? Kiedy je zwalczać? Na jakie gatunki owadów zwracać uwagę w poszczególnych uprawach? Czy soja jest wolna od szkodników?
29.05.2019., 12:05h
To pytania które nurtują nie tylko nowych adeptów uprawy roślin bobowatych grubonasiennych  nazywanych powszechnie strączkowymi. Przyroda zmienia się i nawet "starzy wyjadacze" bywają zaskoczeni. Tak było ostatnimi laty w soi, gdzie zaatakowały gąsienice motyli i przędziorki, czyli szkodniki upraw głównie ogrodniczych. Także "stare" gatunki nie są pozbawione nowych ataków, choć tam prym wiodą zasiedziałe "robale". WW grochu obok pachówki znaczenia nabiera paciornica z larwami podobnymi do pryszczarka kapustnika w łuszczynach rzepaku. Łubin atakują oprócz doskonale znanych mszyc zwójki i oprzędziki.

Szkodniki będą pojawiać się wraz z ociepleniem klimatu i zwiększaniem uprawy strączkowych. Jak zatem sobie z nimi poradzić? Po pierwsze trzeba trafnie rozpoznać zagrożenie aby zastosować właściwy środek w odpowiedniej fazie rozwojowej roślin i owadów. Pomocą w tym będzie artykuł w numerze 6/20198 "top agrar Polska" od str. 76 z tabelami substancji chemicznych i zawierających je insektycydów.
tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 09:39