StoryEditor

Grochu siejemy po trochu..., czyli ile mamy najważniejszej paszowej rośliny strączkowej w Polsce?

Dane ARiMR za bieżący rok mówią, że rolnicy zgłosili do dopłat 128.892,59 ha różnych grochów (groch na suche nasiona, groch cukrowy, groch łuskowy, groszek) w tym 120.667,84 ha grochu i peluszki, zatem gatunków w większości przeznaczonych na paszę.
30.08.2023., 10:08h
Analizę tegorocznych zasiewów warto rozpocząć od niszowych grochów warzywnych uprawianych na łącznej powierzchni 8.224,75 ha. Warto tutaj przyjrzeć się różnicom między tymi formami odmian warzywnych. Groch cukrowy przeznaczony jest na zbiór całych strąków, choć możliwe jest także pozyskiwanie zielonych nasion do konserwacji czy na mrożonki. Groch łuskowy zawiera w strąkach niestrawną pergaminowa wyściółkę, zatem przeznaczony jest na pozyskiwanie tylko zielonych nasion. Grochy te zawierają w stanie zielonym dużą ilość rozpuszczalnych cukrów, przez co są słodkie w smaku. Groszek natomiast to botaniczny lędźwian (Lathyrus sp.), gatunek odrębny od grochu (Pisum sp.), choć także jest rośliną bobowatą i wytwarza strąki i stosunkowo grube nasiona.
Według statystyk ARiMR wśród grochów warzywnych dominuje groch cukrowy (5.579,52 ha) uprawiany w rejonach zlokalizowanych wokół zakładów przetwórczych, np. Kwidzynia, Gniewkowa, Pudliszek czy Warszawy oraz na Dolnym Śląsku. Poniżej połowy ww. powierzchni zajmuje groch łuskowy – 2.028,12 ha, a na trzecim miejscu jest groszek 617,11 ha. Trudno jednak odnieść mi się do tych danych bezkrytyczni...
Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 21:17