StoryEditor

Dokarmianie dolistne soi. Kiedy, czym i w jakich dawkach

Jedyne, czego nie powinno się podawać soi przez liść, to azot w formie np. mocznika. Każdy inny składnik jest mile widziany. Jak i czym powinniśmy dokarmiać soję? 
22.06.2023., 11:06h

Nawożenie nalistne soi azotem nie znajduje się na liście najpilniejszych zabiegów w tym gatunku. Dotyczy to w zasadzie wszystkich bobowatych, które ten akurat składnik mają pozyskać z powietrza dzięki bakteriom. I choć jest on pobierany przez soję w dość dużych ilościach, do 75 kg/t nasion wraz z odpowiadającą masą roślinną, to soja jest w stanie sama zaopatrzyć się w ten składnik dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi – nawet do 50% zapotrzebowania. Reszta pochodzić będzie z gleby lub ewentualnie z zastosowanych przedsiewnie nawozów wieloskładnikowych, a już w ostateczności niewielkiej ilości nawozów azotowych.

Jeśli przyjrzymy się nawozom nalistnym dla roślin bobowatych, zauważymy, że znajduje się w nich azot w formie amonowej bądź amidowej. Pełni on w nich m.in. funkcję niejako adiuwanta, który poprawia wchłanianie do liści pozostałych składników z nawozu. Podawany wg zaleceń w dawce kilkuset g/ha nie wpływa negatywnie na asymilację azotu przez bakterie.

Czym nawozić soję dolistnie?

Najważniejsze będą niektóre z mikroelementów. Część z nich, jak np. mangan czy molibden korzystnie wpływają na namnażanie się bak...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 21:40