Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Strączkowe>

Warto zaplanować międzyplony

Obrazek

Międzyplony mogą doskonale wypełnić lukę pomiędzy uprawami w plonie głównym. Warto jednak pamiętać, że choć posiadają wiele cennych zalet ich uprawa nie zawsze jest korzystna.

Jacek Daleszyński23 maja 2017, 07:00

Do największych zalet międzyplonów należą:

  • ograniczenie erozji gleby,
  • uzupełnienie substancji organicznej w glebie,
  • poprawa struktury gruzełkowatej,
  • dostęp do podglebia (gatunki głęboko korzeniące się),
  • lepsze wykorzystanie gnojowicy,
  • wiązanie azotu,
  • zwalczanie patogenów,
  • oraz otrzymanie dopłat.

Wysiewając międzyplon w konkretnym celu warto dobrać konkretny gatunek, bo nie każdy będzie się nadawał do różnych celów. Przykładowo jeśli celem jest tylko i wyłącznie otrzymanie dopłat to skupić należy się na gatunkach tanich i niewymagających, np. gorczycy, rzepiku, ramtilu. Z kolei jeśli chcemy zabezpieczyć glebę przed erozją sprawdzą się gatunki w miarę szybko zakrywające powierzchnię i wytwarzające dużą masę korzeniową, np. owies, facelia, koniczyna aleksandryjska. Jeśli naszym celem jest wzbogacenie stanowiska w azot to oczywistym jest wybór roślin strączkowych.

Międzyplon konsumuje wodę

Warto pamiętać, że międzyplony jak każda inna uprawa potrzebuje wody do wzrostu. Na każde 10 cm wysokości roślin pobierają one 12 l/m kw. wody. Jeśli międzyplon ma 60 cm wysokości to pobrał już około 70 l/m kw. wody! to spora ilość, zatem na glebach lekkich i gorzej magazynujących wodę międzyplon nie powinien wyrosnąć większy niż 20–25 cm.

Uważaj co wysiewasz

W płodozmianie z rzepakiem nie powinno się wysiewać roślin kapustowatych, jak gorczycy, rzodkwi. Dobre są np. ramtil, facelia, malwa.
Przed ziemniakami lepiej zrezygnować z facelii – podnosi ryzyko wystąpienia chorób wirusowych. Dobrze za to jest wysiać rzodkiew czy pieprzycę.
W płodozmianie z burakami nie siej owsa, słonecznika czy gryki. Lepiej wybrać gatunki głęboko korzeniące się, jak rzodkiew oleista czy np. facelię i nagietka lekarskiego.

Więcej na temat doboru międzyplonu do płodozmianu przeczytasz w najnowszym, czerwcowym numerze „top agrar Polska” na str. 82.

jd, fot. DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)