StoryEditor

Warto zaplanować międzyplony

Międzyplony mogą doskonale wypełnić lukę pomiędzy uprawami w plonie głównym. Warto jednak pamiętać, że choć posiadają wiele cennych zalet ich uprawa nie zawsze jest korzystna.
18.05.2017., 14:05h

Do największych zalet międzyplonów należą:

  • ograniczenie erozji gleby,
  • uzupełnienie substancji organicznej w glebie,
  • poprawa struktury gruzełkowatej,
  • dostęp do podglebia (gatunki głęboko korzeniące się),
  • lepsze wykorzystanie gnojowicy,
  • wiązanie azotu,
  • zwalczanie patogenów,
  • oraz otrzymanie dopłat.

Wysiewając międzyplon w konkretnym celu warto dobrać konkretny gatunek, bo nie każdy będzie się nadawał do różnych celów. Przykładowo jeśli celem jest tylko i wyłącznie otrzymanie dopłat to skupić należy się na gatunkach tanich i niewymagających, np. gorczycy, rzepiku, ramtilu. Z kolei jeśli chcemy zabezpieczyć glebę przed erozją sprawdzą się gatunki w miarę szybko zakrywające powierzchnię i wytwarzające dużą masę korzeniową, np. owies, facelia, koniczyna aleksandryjska. Jeśli naszym celem jest wzbogacenie stanowiska w azot to oczywistym jest wybór roślin strączkowych.

Międzyplon konsumuje wodę

Warto pamiętać, że międzyplony jak każda inna uprawa potrzebuje wody do wzrostu. Na każde 10 cm wysokości roślin pobierają one 12 l/m kw. wody. Jeśli międzyplon ma 60 cm wysokości to pobrał już około 70 l/m kw. wody! to spora ilość, zatem na...

Pozostało 44% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 07:30