StoryEditor

Jak zapewnić opiekę dla seniorów na wsi?

Na wsiach mieszka wiele osób starszych, które potrzebują opieki, dlatego potrzebne są dobre, rozwiązania systemowe. Jakie wnioski wyniknęły z programu, realizowanego przez podlaską fundację?
25.05.2024., 08:30h

Społeczeństwo europejskie szybko się starzeje. Niebawem problemy osób starszych i schorowanych będą stanowiły niezwykle istotną kwestię. Nie do pominięcia są kwestie, związane z życiem starszych ludzi na wsi, gdyż tereny wiejskie to 77 proc. powierzchni UE. Tymczasem opieka nad takimi osobami stanowi wyzwanie. W Polsce dostęp do opieki lekarskiej na wsi jest 2-2,5 raza gorszy niż w miastach. 

Zobacz także: Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Dla pracowników dodatkowe wynagrodzenie

Program “Dać to, czego naprawdę potrzeba”

Nad problemem opieki nad starszymi osobami na wsi pochyliła się Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie, która stworzyła projekt “Dać to, czego naprawdę potrzeba. Innowacyjny model profesjonalnej opieki domowej nad osobami zależnymi, nieuleczalnie i przewlekle chorymi oraz wsparcia ich opiekunów na terenach wiejskich”. 

“Celem projektu było zbadanie nowatorskiego podejścia do zapewnienia długoterminowej opieki dla osób starszych, zależnych oraz przewlekle i nieuleczalnie chorych, szczególnie na trudnych terenach wiejskich, które są silnie dotknięte procesami depopulacji i szybkiego starzenia się społeczeństwa” - możemy przeczytać na stronie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. 

Jakie są wnioski z programu “Dać to, czego naprawdę potrzeba”?

Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza była liderem projektu. Uczestnikom wyznaczono cele związane ze stworzeniem sprawnego, nowoczesnego systemu opieki, skrojonego według potrzeb seniorów na wsi, jednak niezależnie od ich schorzeń. 

image

Stawki w programie “Aktywny rodzic”. Kiedy rusza program?

Wnioski z realizacji programu skupiają się wokół tego, że aby móc pomagać wiejskim seniorom, potrzebne jest stworzenie sieci hospicjów, które zatrudnią interdyscyplinarne zespoły, złożone z lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, opiekunek, dietetyka i psychologa. Hospicja nie mogą jednak działać w próżni, stąd konieczne jest także budowanie współpracy na gruncie lokalnym z organizacjami typu formalnego oraz nieformalnego. Organizatorzy wyszli także z inicjatywą utworzenia stanowiska Koordynatora Opieki Osób Zależnych (KOOZ), który identyfikował potrzeby podopiecznych oraz ich rodzin, a następnie kontaktował się z instytucjami zewnętrznymi, które mogły zapewnić im pomoc. 

Systemowa opieka nad seniorami to wymóg przyszłości - czytaj więcej na halowies.pl

Fot: Canva

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 14:22