StoryEditor

Konkurs „Smaki na lato 2023” – niech żyją kulinarne tradycje!

Smaki lata niejednokrotnie kojarzą się ze smakami z dzieciństwa – drożdżowe ciasto z sezonowymi owocami, młode ziemniaki w towarzystwie mizerii, orzeźwiające kompoty, czy zamknięte w słoikach aromatyczne warzywa i owoce. Te tradycje kulinarne żyją m.in. dzięki kołom gospodyń wiejskich oraz gospodarstwom agroturystycznym i to właśnie do nich skierowany jest ten konkurs!
15.06.2023., 14:06h
– Konkurs „Smaki na lato 2023” to nie tylko poszukiwanie tych najsmaczniejszych produktów, dań czy przekąsek – to także zachęta do zaangażowania KGW i gospodarstw agroturystycznych z Wielkopolski w szeroko rozumiane kulinaria, a także promocji produktów czy potraw często zapomnianych, a które powstają często od pokoleń w ich gospodarstwach, czy sąsiednich zagrodach – podkreśla Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu Skrzynki, samorządowej instytucji kultury, która jest organizatorem konkursu oraz jednym ze sponsorów nagród.

Do konkursu zgłaszać można: przekąski i konkrety, wypieki i desery oraz napoje, które są dostępne w sezonowej ofercie zgłaszających tj. na stoiskach podczas festynów, jarmarków, na targowiskach, a także podczas ważnych imprez i wydarzeń okolicznościowych. W przypadku gospodarstw agroturystycznych są też dostępne w sezonowym menu tych obiektów. Zgłoszenia mogą być też próbą odtworzenia produktów, potraw, wypieków, deserów i napojów na podstawie rodzinnych przepisów oraz starych poradników i książek kulinarnych. Co ważne, każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 5 produktów.

Kapituła konkursowa, w której skład wchodzą krytycy kulinarni, eksperci smaku, znawcy kuchni i produktów lokalnych oraz tradycyjnych, osoby świata kultury, sztuki i mediów, oceniać będą m.in. walory smakowe, zapachowe, wizualne a także zdrowotne  zgłaszanych w konkursie specjałów. Dodatkowe punkty mogą zostać przyznane za wskazanie i szczegółowe opisanie receptur, właściwości półproduktów, a także ich pochodzenia. Już dziś możemy zdradzić, że w jury zasiadać będzie także Katarzyna Bosacka – dziennikarka kulinarna oraz promotorka zdrowej żywności.

Nagrody w trzech kategoriach

Uczestnicy Konkursu będą ubiegać się o nagrody we wspomnianych już trzech kategoriach: przekąski i konkrety, wypieki i desery oraz napoje. W każdej z nich do zgarnięcia jest nagroda pieniężna w wysokości 300 złotych, vouchery na wybraną imprezę w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, zestawy upominków od Powiatu Poznańskiego oraz zestaw piw z rzemieślniczego Browaru Szreniawa, który jest członkiem Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”. 

– W każdej z kategorii zostanie też przyznana, ufundowana przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie nagroda specjalna „Z przeszłości dla przyszłości” za wykorzystanie zapomnianego surowca czy produktu np. kawy z cykorii, podpiwka, kwasu miodowego, szczawiu, lebiody, pokrzywy, skorzonery, pasternaku, topinamburu, jagły, galarety i  leguminy z owoców czy kiszonek z nietypowych surowców itp. – podają Organizatorzy.

Ponadto uczestnicy Konkursu z terenu powiatu poznańskiego ubiegają się o wyróżnienia - certyfikaty z tytułem „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2023 – Smaki na lato”.

Zgłoszenia konkursowe należy przesłać e-mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. najpóźniej do 6 lipca 2023 r. włącznie. Wyniki poznamy 9 lipca – w dniu degustacji – ok. godz.  16.30  na scenie imprezy „Z wiejskiego stołu” w Muzeum Narodowym w Szreniawie, które jest współorganizatorem konkursu.

Więcej szczegółów, formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie www.instytutskrzynki.pl

Nasza redakcja objęła to wydarzenie patronatem medialnym.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 15:50