StoryEditor

Zakaz podlewania już obowiązuje. Sprawdź w których gminach!

To już kolejny rok z rzędu, kiedy to w związku z ogromną suszą część gmin w Polsce wprowadza ograniczenia w zakresie zużywania wody. Między innymi zakaz podlewania ogródków i trawników. Gdzie już wprowadzono zakaz podlewania?
10.07.2024., 10:00h

Już w maju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informował o suszy. W niektórych gminach od miesięcy spadło nie więcej niż kilka milimetrów deszczu. W takich sytuacjach samorządy decydują się na wprowadzenie ograniczeń w zakresie używania wody z sieci. Ma to pomóc rozsądnie gospodarować zasobami wodnymi. Wszystko przez to, że niektóre czynności, takie jak podlewanie trawnika czy ogródka, wiążą się z nadmiernym zużyciem, a to prowadzi do obniżenia ciśnienia w sieci i przerw w dostawie wody. 

Zobacz także; Susza nie odpuszcza! Najnowszy RAPORT SUSZOWY!

Walka z suszą

W ramach walki z suszą samorządy apelują do mieszkańców o ograniczenie zużycia wody. Chodzi o powstrzymanie się od takich czynności, jak na przykład podlewanie ogródków oraz trawników, napełnianie basenów oraz mycie aut na własnej posesji. Dzięki temu sieć wodociągowa jest mniej obciążona, ciśnienie w kranach jest wyższe a mieszkańcy nie muszą się obawiać, że dojdzie do przerw w dostawie wody. 

Jakie gminy apelują o oszczędzanie wody? 

Do początku lipca nakaz oszczędzania wody wprowadzono w kilkudziesięciu gminach w całym kraju. Najwięcej z nich leży w centralnej i wschodniej Polsce. Najlepszą sytuacją hydrologiczną mogą pochwalić się mieszkańcy województw: podkarpackiego, opolskiego, zachodniopomorskiego. W pozostałych regionach przynajmniej kilka samorządów apeluje do mieszkańców, by nie zużywali nadmiernie wody z sieci. 

Aktualizowana na bieżąco mapa Polski z zaznaczonymi gminami, w których obowiązuje zakaz podlewania ogródków, dostępna jest pod tym adresem.  Jej autorem jest portal Świat Wody.

Jaka jest kara za złamanie zakazu? Dowiedz się więcej na halowies.pl

image

Wyższe opłaty za autostrady w Chorwacji – uważaj na ceny!

Fot: Canva

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. lipiec 2024 12:49