StoryEditor

Czy w tym roku zabraknie węgla?

W Europie zachodzi transformacja energetyczna. Nowe przepisy doprowadzą również do zmian na rynku węgla, a czy to doprowadzi do tego, ze znowu zabraknie go przed sezonem grzewczym?
01.07.2024., 12:02h

Jeszcze w tym roku ma wejść w życie nowe rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Zgodnie z nim, wprowadzany do obrotu węgiel opałowy będzie musiał spełniać określone normy jakości, jeżeli ma być zużywany do ogrzewania gospodarstw domowych. Chodzi między innymi o ograniczenie poziomu siarki do 1,2 proc., zmniejszenie zawartości popiołu oraz zmiany w nazewnictwie. 

Zobacz także: Magazyn energii w domu na wsi – czy się opłaca?

Nowe przepisy o węglu

Pierwszy etap zaostrzania norm jakościowych do wprowadzanego na polski rynek węgla ma zostać przeprowadzony w najbliższych miesiącach. Jeżeli plany MKiŚ się powiodą, już od 1 września 2024 nie kupimy niektórych rodzajów węgla. Sukces nie jest jednak gwarantowany, gdyż przeciwnikami nowych przepisów są spółki górnicze, a także Ministerstwo Przemysłu. Zwracają uwagę na to, że koszty planowanych regulacji prawnych poniesie zarówno budżet państwa, jak i odbiorcy indywidualni. 

Protesty spółek górniczych

Perspektywa wprowadzenia przepisów o zakazie handlu węglem o zawartości siarki powyżej 1,2 proc. oburzyło górników. Negatywnie do projektu ustawy odniosły się Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla (PIGSP), Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, Związek Zawodowy Górników w Polsce, Górnicza Solidarność, liderzy Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” oraz Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność. Wszystko przez to, że węgiel z polskich kopalni częściowo nie spełni nowych norm. To odbije się niekorzystnie na stanie polskiego górnictwa. Krajowe spółki będą wydobywać i sprzedawać mniej, a braki na rynku zostaną uzupełnione przez import. 

image

Dodatkowa dopłata do prądu! Komu się należy?

Po stronie górników stanęło Ministerstwo Przemysłu, które także negatywnie odniosło się do projektu rozporządzenia Ministerstwa Klimatu. Zdaniem resortu przemysłu, jeżeli pierwsze zaostrzenie przepisów wejdzie w życie 1 września, w najbliższym sezonie grzewczym dojdzie do niedoborów węgla na wschodzie Polski. To tam najwięcej gospodarstw domowych wyposażonych jest w piece na gruby sortyment węgla, którego już niebawem miałoby zabraknąć. 

Czeka nas kolejny kryzys węglowy? Zmiany na rynku opału jednak nie poprawią stanu powietrza? na halowies.pl

Fot: envato.elements

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 02:27