StoryEditor

Od teraz Deweloperski Fundusz Gwarancyjny chroni przed nieuczciwymi praktykami!

Kupno domu czy mieszkania od dewelopera może generować lęki związane z nieuczciwymi praktykami. Od teraz nabywcy mogą być spokojni, ponieważ skończył się okres przejściowy i Deweloperski Fundusz Gwarancyjny w pełni chroni zainwestowane w lokum pieniądze.
03.07.2024., 15:33h

Spis treści:

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG)

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – wyjątki

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – kiedy zadziała?

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny(DFG) – ważna data

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – statystyki

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – mechanizm

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG)

To system chroniący kupujących dom lub mieszkanie tak naprawdę już od 1 lipca 2022 roku. To data wejścia w życie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Dzięki przepisom kupujący, w razie niedotrzymania umowy ze strony dewelopera, mogą liczyć na zwrot wszystkich środków wpłaconych na zakupu domu lub mieszkania. DFG stanął zatem na straży pieniędzy i bezpieczeństwa tych transakcji.

image
Budowa domu na wsi

Dom bez pozwolenia 2024: jaki i gdzie można wybudować?

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – wyjątki

Jeśli chodzi o sprawy związane z datowaniem, obowiązywał okres przejściowy. Wszystkie inwestycje, sprzedawane przed wejściem w życie wyżej opisanej ustawy, do 1 lipca 2024 roku włącznie, przechodziły w ręce kupujących na starych zasadach bez ochrony DFG. Wystarczyło, że jedno mieszkanie z inwestycji przed 1 lipca 2022 roku było sprzedane bez ochrony, to pozostałe też nabywcy kupowali w ten sposób. Na rynku deweloperskim istniał system podwójny – niektóre mieszkania i domy miały ochronę DFG, inne zaś mogły ułatwiać nieuczciwe praktyki deweloperom.

Przeczytaj także: Ceny paliw: za ile zatankujesz auto na wakacje? Gdzie są promocje?

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – kiedy zadziała?

Celem głównym systemy jest zwiększenie bezpieczeństwa nabywcy lokalu mieszkalnego lud domu jednorodzinnego. Zwrot środków finansowych nastąpi w przypadku, m.in.

  • upadłości dewelopera,
  • gdy deweloper nie przeniesie na nabywcę własności lokalu lub domu w terminie określonym w umowie deweloperskiej,
  • oddania domu lub mieszkania obarczonego istotnymi wadami,
  • gdy deweloper nie rozpocznie budowy albo nie kontynuuje jej,
  • wypowiedzenia umowy o prowadzenie OMRP przez bank (w sytuacji np. zaprzestania budowy),
  • upadłości banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG) – ważna data

Od 2 lipca 2024 roku prawo w pełni stanęło po stronie kupujących, chroniąc ich wkład finansowy w nowe domy czy mieszkania, ponieważ wszyscy nabywcy kupujący nieruchomość z rynku pierwotnego (w celu niezwiązanym z działalnością gospodarczą), podlegają ochronie DFG. Wykaz konkretnych sytuacji, w których przysługuje zwrot z DFG, został opisany w Ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – statystyki

Z końcem maja tego roku Deweloperski Fundusz Gwarancyjny chronił już ponad 73,4 tysiące nabywców, którzy zakupili domy lub mieszkania w ramach niemal 5,4 tys. inwestycji deweloperskich. Na koniec maja 2023 roku ochronie podlegało 7,6 tys. nabywców oraz ich nieruchomości w ramach ponad 1280 inwestycji deweloperskich. Średnia wartość domu lub mieszkania korzystającego z ochrony DFG wyniosła w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2024 roku 630,2 tys. zł. – Zakup domu lub mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji. Nierzadko przeznaczamy na nią oszczędności życia, a także zaciągamy kredyty na wiele lat. Ochrona wpłaconych środków jest w takiej sytuacji wyjątkowo ważna, zwłaszcza jeśli inwestycja jest w trakcie budowy, a do przeniesienia własności ma dojść za kilkanaście miesięcy czy kilka lat – podkreśla mówi Małgorzata Ślepowrońska, prezes zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. 

image
Nowy dom
FOTO: Envato Elements

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – mechanizm działania

Nabywcy domu lub mieszkania z rynku pierwotnego wpłacają pieniądze dla deweloperów na mieszkaniowe rachunki powiernicze (MRP), następnie deweloperzy odprowadzają obowiązkowe składki od każdej wpłaty od nabywców. Składki te trafiają do DFG, tworząc kapitał. W przypadku, gdy upadnie deweloper, czy bank prowadzący MRP lub gdy kupujący odstąpi od umowy, Deweloperski Fundusz Gwarancyjny odda nabywcy środki wpłacone na zakup mieszkania lub domu.

Fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. lipiec 2024 19:38