StoryEditor

Młody rolnik: premia na nowych zasadach

Długo oczekiwane zmiany w programie pomocy dla młodych rolników w końcu nabierają realnego kształtu. Ministerstwo Rolnictwa przedstawiło projekt zmiany przepisów, korzystny dla potencjalnych beneficjentów.
24.05.2018., 12:05h
Jak do tej pory w trzech przeprowadzonych naborach wniosków o premie dla młodych rolników do ARiMR wpłynęło 11,8 tys. wniosków, z tego dla 9,5 tys. młodych rolników Agencja przyznała premie. W sumie wydane decyzje opiewają na ok. 30% dostępnego w tym programie budżetu.

Przy takim tempie pieniędzy starczyłoby więc jeszcze na jakieś siedem lat – problem w tym, że trzeba je wydać szybciej. Dotychczas wymagania stawiane kandydatom do premii były dość mocno wygórowane, stąd chętnych nie było zbyt wielu. Teraz jednak ma się to zmienić za sprawą ułatwień w dostępie do pomocy.

Więcej czasu na wniosek


Już nie 18, a 24 miesiące liczone od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej będzie miał młody rolnik na złożenie wniosku o premię. Z przepisów rozporządzenia znika także zapis mówiący o urządzaniu gospodarstwa i zamiast niego mówi się wprost o rozpoczęciu prowadzenia działalności rolniczej.

Z dalszych zapisów wynika, że za owe rozpoczęcie działalności rolniczej rozumiane będzie nabycie (czy to na własność czy też w dzierżawę) użytków rolnych o powierzchni przynajmniej 1 ha (mowa tu oczywiście o hektarze fiz...
Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 22:52