StoryEditor

Nie sołtysi, a pracownicy ODR mają szacować szkody łowieckie

W Sejmie pojawiła się nowelizacja prawa łowieckiego autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, która wprowadza zmiany w zasadach szacowaniem strat spowodowanych w uprawach rolnych przez dziką zwierzynę. Już nie sołtysi, ale pracownicy wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego maja się tym zająć  Na szacowanie strat znajdą się też dodatkowe pieniądze, które maja pochodzić z funduszu leśnego.  
29.05.2018., 13:05h
Nowe prawo łowieckie zostało uchwalone przez Sejm w marcu tego roku i od razu wywołało bardzo dużo emocji. Wśród rolników ogromne niezadowolenie wywołały zasady szacowania strat łowieckich, które wprowadziły do komisji sołtysów, a jako instancje odwoławczą od decyzji wskazywano nadleśniczych. Zdaniem rolników nowy system niewiele poprawił, a jednocześnie wprowadzał chaos, bo ani sołtysi, ani leśniczy nie byli przygotowani do swoich nowych obowiązków.

Praktyczne problemy z ustawą

Minister środowiska tuż po samym uchwaleniu ustawy nie wykluczał jej nowelizacji. A dzisiaj w Sejmie pojawił się taki projekt.

– W związku z praktycznymi problemami w zakresie wdrażania mechanizmu szacowania szkód łowieckich wprowadzonego ustawą z dnia 22 marca 2018 r, proponuje się modyfikację obecnego modelu poprzez przekazanie zadań przypisanych gminom lub ich jednostkom pomocniczym, dotyczących szacowania szkód łowieckich i ustalania wysokości odszkodowania z tego tytułu, wojewódzkim ośrodkom doradztwa rolniczego – napisano w uzasadnieniu ustawy, której posłem wnioskodawcą został Robert Telus z PiS.

W praktyce oznacza to, że w komisji szacującej...
Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 19:35