StoryEditor

Minister w ogniu pytań rolników

Co z dopłatami, sprzedażą rolniczej ziemi i jakie wsparcie otrzymają małe gospodarstwa? O to najczęściej pytali rolnicy ministra Jurgiela podczas spotkania na targach w Ostródzie.
14.02.2016., 13:02h

– Pracujemy nad kompleksowym systemem ubezpieczeń, który w sytuacji zakłóceń na rynku czy klęsk żywiołowych będzie umożliwiał skorzystanie ze środków, które w części będą finansowane przez Skarb Państwa – mówił do rolników minister Krzysztof Jurgiel pytany o działania resortu w odpowiedzi na szkody w uprawach wskutek wymarznięcia.

Zdaniem rolników, w dalszym ciągu brakuje jednak konkretnej informacji na temat płatności do materiału siewnego, a ewentualne ubezpieczenia to kwestia przyszłości. Bo pomoc potrzebna jest dziś!

Z kolei Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa odpowiedzialny za nadzór nad Agencją Nieruchomości Rolnych, zapytany o sytuację z obrotem ziemią zaznaczył istotną rolę dzierżawy, jako formy użytkowania państwowych gruntów.

– Chcemy doprowadzić do sytuacji, by polski rolnik stał się bardziej konkurencyjny dla kapitału, który przyjeżdża i przebija każdą licytację, jeśli chodzi o sprzedaż ziemi. Podstawową formą użytkowania gruntów z ANR będzie dzierżawa określona na okres minimum 10 lat – mówił w Babalski.

Poniżej film z obszernymi fragmentami spotkania.

beb
Fot. Beba

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 12:23