StoryEditor

Nowości Agro-Show: Unia

W tym roku mija 140 lat od powstania firmy Unia. Z tej okazji firma przygotowała wiele atrakcji i niespodzianek, które będzie można zobaczyć podczas wystawy Agro-Show w Bednarach.      
08.09.2022., 11:09h
W ofercie firmy Unia z początkiem bieżącego roku pojawił się nowy opryskiwacz – Egret. Maszyna ta może posiadać zbiornik główny o pojemności 2000, 2500 lub 3000 l i amortyzowaną mechanicznie belkę polową o szerokościach: 15, 18, 20 i 21 m. Konstrukcja opryskiwacza jest zwarta, a elementy belki po jej złożeniu nie wystają, dzięki czemu przejazdy po drogach publicznych i pomiędzy polami są bezpieczne. Wszystkie zawory zostały umieszczone po lewej stronie opryskiwacza, a ich działanie jest opisane przy pomocy piktogramów, dzięki czemu operator dokładnie wie, która funkcja jest aktualnie uruchomiona. Zawory sekcyjne zostały zamontowane blisko belki, przez co szybkość reakcji jest jeszcze większa. Egret w standardzie wyposażony jest w pompę Zeta 260 o wydajności 260 l/min, zbiornik na czystą wodę do płukania, zbiornik na wodę do mycia rąk, płuczki wirowe zbiornika głównego, suchy wskaźnik poziomu cieczy, boczny rozwadniacz eżektorowy o pojemności 40 litrów. Podstawowym sterownikiem opryskiwacza jest znany z innych modeli opryskiwaczy komputer Spray. Umożliwia on obsługę funkcji maszyny oraz odpowiada za utrzymanie zadanej dawki niezależnie od prędkości jazdy. 

Nowy opryskiwacz posiada belkę niezależną z możliwością wychylenia, która posiada możliwość redukcji szerokości roboczej z 20 m na 16 i z 21 m na 15 m. Maksymalna wysokość na jakiej może znaleźć się belka to 2,3 m od poziomu gruntu. Układ cieczowy w opryskiwaczach Egret wykonany jest ze stali kwasoodpornej, a rozpylacze rozmieszczone są co 50 cm, na głowicach 3-pozycyjnych. Opryskiwacz w standardzie posiada ogumienie w rozmiarze 9,5x44, a szerokość rozstawu kół jest regulowana w zakresie od 1,5 do 2,0 m. Belka robocza jest standardowo podzielona na 5 sekcji, lecz opcjonalnie można zwiększyć ich liczbę do 7, lub 9 sekcji. 
Największy model z serii - Egret 3021 waży 2680 kg. Dodatkowo maszynę można wyposażyć w takie elementy jak: rozwadniacz eżektorowy o pojemności 60 l, system Easyflow do bezpiecznego i wygodnego opróżniania opakowań, system nawigacyjny Navi-GPS z funkcją kontroli sekcji oraz prowadzenia równoległego (Track LeaderII), komputer Radion, dyszel sztywny na zaczep dolny (w standardzie dyszel górny), lub dyszel półautomatyczny – śledzący, czy też mechaniczną amortyzację osi. 

Nowym elementem wyposażenia opcjonalnego, dostępnym tylko w serii Egret są specjalne węże do aplikacji nawozów płynnych (np. RSM). Ciekawą opcją jest też autonomiczna hydraulika opryskiwacza, dzięki której może on być również obsługiwany przez ciągniki starszego typu, z mało wydajnym układem hydraulicznym i niewielką liczbą wyjść. Jeżeli zabiegi wykonujemy również późnym wieczorem, lub w godzinach nocnych warto również doposażyć opryskiwacz w opcjonalne oświetlenie belki. Opryskiwacze Egret dedykowane są dla mniejszych i średnich gospodarstw.


 

Brona mulczowa Buzzard

Zgrzebło Buzzard jest wydajną maszyną służącą do uprawy ściernisk, zwalczania samosiewów roślin uprawnych i chwastów, znajduje zastosowanie we wszystkich systemach uprawy roli. Praca odbywa się bez ingerencji w warstwę uprawną, na głębokość do 30 mm. Jej głównym zadaniem jest równomierne rozmieszczenie resztek pożniwnych, delikatne pokrycie ich glebą oraz pobudzenie nasion chwastów do szybkiego skiełkowania. Technologia przewiduje dwukrotną uprawę zgrzebłem, kolejny przejazd niszczy siewki niepożądanych roślin.
Zgrzebło przyczynia się również do zmniejszenia populacji ślimaków, myszy i nornic.
Pięć rzędów sprężystych palców o wymiarach 16 x 700 mm równomiernie rozprowadza słomę po powierzchni pola. Kąt pracy zębów regulowany jest hydraulicznie, pozwala to szybko ustawić maszynę w zależności od ilości resztek i warunków panujących na polu. W warunkach dużej ilości resztek pożniwnych istnieje możliwość niezależnego odchylenia dwóch ostatnich rzędów, co zwiększa przepływ masy i eliminuje problem powstawania gromad słomy.  Rozwiązania zastosowane w bronie mulczowej Buzzard  pozwalają na pracę w każdych warunkach, nawet na ścierniskach kukurydzianych. 

Brona może być doposażona w przedni wał nożowy z amortyzacją gumową. Ma on za zadanie wstępnie rozdrobnić resztki pożniwne lub inną materię organiczną znajdującą się na polu. Konfiguracja z wałem nożowym pozwala wspomóc zwalczanie omacnicy prosowianki. Zgniatając i łamiąc większość ścierni niszczy miejsca zimowania larw. Palce równomiernie rozgarniają duże ilości resztek pożniwnych czym ułatwiają dalszą uprawę. 
Kolejną opcją wyposażenia są przednie talerze rozcinające o średnicy 400 mm. Zamontowane są na łożyskach bezobsługowych zawieszonych na elastycznej sprężynie. Specjalnie wyprofilowana powierzchnia kroi powoduje podnoszenie gleby, która następnie jest mieszana z resztkami pożniwnymi.
Hydrauliczna włóka łopatowa posiada płytki o szerokości 150 mm, taka szerokość zapewnia kruszenie i niwelowanie terenu jednocześnie nie obciążając nadmiernie poszczególnych sprężyn. Istnieje możliwość montowania płytek włóki i talerzy rozcinających na tych samych sprężynach. Pozwala to wykorzystać maszynę do uprawy ściernisk jak i wiosennego przygotowania gleby. 
Buzzard o szerokości roboczej 9 metrów posiada stosunkowo niskie zapotrzebowanie na moc wynoszące około 180 KM, a najbardziej efektywna praca odbywa się przy prędkości wynoszącej około 15 km/h. Taki połączenie gwarantuje wysoką wydajność przy niewielkim zużyciu paliwa. Rozsiewacze serii MX

Rozsiewacze serii MX 1000 to maszyny dobrze znane polskim rolnikom i obecne w wielu krajowych, jak i zagranicznych gospodarstwach. W związku z ich popularnością oraz w odpowiedzi na wymagania rolników, rozsiewacze MX 1000 zostały poddane modernizacji, polegającej w głównej mierze na poprawie jakości powłoki lakierniczej. Poza standardowym malowaniem proszkowym, każdy rozsiewacz jest teraz dodatkowo zabezpieczony dodatkowym podkładem cynkowym, który sprawia, że malatura jest bardziej odporna na niekorzystne warunki pracy z nawozami mineralnymi. Dodatkowo również zostały zmienione zakucia węży hydraulicznych, dzięki czemu elementy te nie będą narażone na korozję. 
Podkład cynkowy został zastosowany nie tylko na skrzyni rozsiewacza, lecz również na pozostałych jego elementach (rama, nadstawy, limiter do wysiewu granicznego). Ponadto, podniesiony został standard maszyny, gdyż od teraz w jego skład wchodzi również dwustronne, hydrauliczne sterowanie lewą i prawą stroną wysiewu oraz nowa, zmodernizowana belka oświetleniowa z lampami wykonanymi w technologii LED. Parametry pracy maszyny zostały niezmienione, zatem szerokość wysiewu nawozów nadal może być regulowana przy pomocy odpowiedniego ustawienia łopatek, w szerokościach od 10 do 24 m. Dostępne pojemności rozsiewaczy serii MX 1000 to dalej: 1000, 1200 i 1600 l (dostępny jest też MX 850 – pojemność 850 l, a także MX 2500 – pojemność 2500 lub 3000 l).
Kolejną nowością, która będzie dostępna opcjonalnie w rozsiewaczach MX, jak i MXL będzie możliwość wyboru pomiędzy limiterem umieszczonym z lewej lub z prawej strony maszyny (dotychczas dostępny był jedynie limiter mocowany z lewej strony rozsiewacza). W wyposażeniu opcjonalnym rozsiewaczy MX 1000 znajdziemy także takie elementy jak: nadstawy zwiększające pojemność do 1200, lub 1600 l, plandekę stelażową, zdejmowane koła transportowe, wałek odbioru mocy. 
Pielnik optyczny

Pielnik między rzędowy to nowość w ofercie produktowej Unia. Maszyna wyposażona jest w automatyczny system sterujący wykorzystujący wizję komputerową i zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji. To co wyróżnia pielnik to system sterowania, który jest w stanie prowadzić maszynę poruszającą się z prędkością 30 km/h. Jest to możliwe, dzięki wydajnemu przekazywaniu obrazu z kamery do sterownika, który za pomocą siłownika hydraulicznego przesuwa na boki ramę nośną sekcji pielących. System rozpoznaje wszystkie rośliny uprawne wysiewane w każdym rozstawie. Kalibracja i ustawienie maszyny do pielenia danego gatunku odbywa się za pomocą tabletu, bezprzewodowo połączonego ze sterownikiem na maszynie. Aplikacja do obsługi maszyny jest intuicyjna i prosta. 

Pielnik oferowany będzie z sekcjami do pielenia rzędów z rozstawem 75 cm lub z rozstawem 50 cm. Obie sekcje są zawieszone na równoległoboku z możliwością zmiany siły docisku. Kopiowanie terenu i ustawienie głębokości pracy zapewniają regulowane kółka.
Sekcje z szerokim rozstawem wyposażone są w 3 rzędy zębów z gęsiostópką. Odległość pomiędzy zębami w rzędzie jest w pełni regulowana, a w razie potrzeby elementy mogą zostać zdemontowane. Możliwość doposażenia w gwiazdy pielące pozwala usunąć chwasty rosnące pomiędzy roślinami w rzędzie. Sprężyste palce montowane za zębami pozwalają rozciągnąć podcięte chwasty na powierzchni i poddać je działaniu słońca, co skutecznie uniemożliwi ich ponowny wzrost. 
Sekcje przeznaczone do pielenia buraków posiadają dwa rzędy zębów, dwa zęby SV wyposażone w redliczkę w pierwszym rzędzie i jeden wyposażony w gęsiostópkę w drugim rzędzie. Sekcja również może zostać wyposażona w gwiazdy pielące lub sprężyste palce. Na ramie maszyny zamontować można 7 sekcji o rozstawie 75 cm lub 13 sekcji o rozstawie 50 cm. 

Poznaniak – nowa wersja kultowego siewnika

Kolejną z nowości firmy Unia jest modernizacja kultowego siewnika zbożowego Poznaniak. Co zmieniło się w najnowszej wersji ? Została powiększona pojemność skrzyni załadunkowej, teraz będzie to 470 l w wersji 2,5 oraz 2,7m oraz 510 l w wersji 3,0 m. Szerokość transportowa została ograniczona do 3,0 m (dotyczy siewnika o szerokości roboczej 3 m). Wprowadzono do produkcji nową redlicę dwutalerzową Shell, która dodatkowo może być wyposażona w szerokie kółko kopiujące 250x50 mm wyposażone w regulowany skrobak.

Została również zmodernizowana skrzynka przekładniowa, która ma zapewnić dokładny i powtarzalny wysiew, również małych dawek nasion. Podest załadunkowy został powiększony i teraz ma dwa metry szerokości. Wszystkie wersje siewnika otrzymały również sprężyny gazowe ułatwiające otwieranie wieka skrzyni załadunkowej. Nowa konstrukcja znaczników przejazdowych posiada obecnie zabezpieczenie przeciążeniowe przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zmodernizowany został również system mocowania rynienek pomiarowych, dzięki czemu przeprowadzenie próby kręconej jest szybsze i łatwiejsze. 

Zmodernizowane rozsiewacze do nawozów i wapna 

Zmodernizowana zastała gama przyczepianych rozsiewaczy do nawozów i wapna – RCW. Jedną z najbardziej istotnych zmian konstrukcyjnych jest nowa, wzmocniona rama, która posiada ażurową konstrukcję, dzięki czemu możliwy jest dostęp do jej wewnętrznych części, co ułatwia konserwację maszyny. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma problemów  również z umyciem rozsiewacza po zakończonym sezonie. Zastosowanie otworów w ramie wpłynęło też na poprawę dostępu do punktów smarnych. W nowych modelach RCW wraz ze zmianą stylistyczną zbiornika jego ściany zostały ustawione bardziej stromo względem przenośnika pasowego, aby materiał sprawniej osypywał się na przenośnik. Nowością jest też to, że wszystkie rozsiewacze RCW można będzie teraz wyposażyć w system sterowania ISOBUS, jak również, w system zmiennego dawkowania (VRA), co przy dzisiejszych kosztach nawozów jest bardzo istotne.

Gama rozsiewaczy RCW obejmuje 13 maszyn (RCW 45, 60, 60 H, 85, 85 H, 100 PLUS, 100 PLUS H, 120 PLUS, 120 PLUS H, 90 TD, 110 TD, 130 TD, 150 HELIX). Uzyskały one nowe oznaczenie, wskazujące jaka jest pojemność zbiornika (w dm³). Podstawowe modele jednoosiowe mają skrzynię o pojemności: 4500, 6000 oraz 8500 l. Litera H w oznaczaniu wskazuje, że maszyna jest wyższa od standardowej o 25 cm. Tego typu maszyny dedykowane są do gospodarstw, które wykonują nawożenie pogłówne. Maszyny w wersji H mają już w podstawie hydrauliczny napęd przenośnika podłogowego, a nie mechaniczny od koła ostrogowego, tak jak to ma miejsce w modelach podstawowych. W gamie znajdują się też RCW TD. Są to rozsiewacze na tandemowym, resorowanym układzie zawieszenia ze zbiornikiem o pojemności: 9000, 11000 lub 13000 l. Kolejne są rozsiewacze RCW PLUS o pojemności 10 000 i 12 000 l, które są w postawie wyposażone m.in. w sterownik Pilot Joy. Wyposażenie dodatkowe obejmuje komputer Superior, który umożliwia obsługę wszystkich funkcji hydraulicznych maszyny przy pomocy dotykowego ekranu lub 3 rodzaje pakietów sterujących ISOBUS.

Rozsiewacze RCW Plus można opcjonalnie wyposażyć w belkę o szerokości roboczej 9 metrów dedykowaną do wysiewu nawozów pylistych np. drobno zmielonego wapna. I właśnie do wysiewu takiego materiału jest dedykowany ostatni, a zarazem największy rozsiewacz z serii – model RCW Helix, którego skrzynia ma 15 000 l pojemności. W tej maszynie wapno jest rozprowadzane na szerokości 9 lub 12 m, poprzez dwa przenośniki ślimakowe osadzone w belkach. U podstawy belek znajduje się listwa z otworami, którymi nawóz spada do szczeliny między dwoma fartuchami. Maszyna posiada resorowane zawieszenie typu Boogie z tylną osią skrętną samonastawną co ułatwia manewrowanie na polu oraz podczas poruszania się po drogach publicznych.

Bezorkowiec Crosss H

Agregat bezorkowy Cross H jest maszyną zawieszaną i składaną hydraulicznie o trzech różnych szerokościach 4, 4,5 oraz 5 m. Wysoki prześwit, odległość między belkami i zębami w rzędzie pozwala na pracę w warunkach dużej ilości resztek pożniwnych. Maszyna została wyposażona w nowe zabezpieczenie zębów CX II. Mocowane do ramy za pomocą śrub uchwyty zębów podtrzymują poziome sprężyny o sile uwolnienia zęba 550 kg na końcu dłuta. Taka siła uwolnienia zęba pozwala na pracę na ciężkich glebach w suchych latach. Ząb odchyla się na 30 cm, co chroni maszynę przed dużymi kamieniami w wierzchniej warstwie pola. Za wyrównanie odpowiada rząd talerzy wyrównujących. Eliptyczne talerze o średnicy 460 mm, posiadają głębokie wcięcia. Zostały zamontowane na bezobsługowych piastach i zabezpieczone gumowymi amortyzatorami trójkątnymi.

Maksymalna głębokość pracy to 30 cm, jest ona regulowana hydraulicznie, przy pomocy czterech siłowników z systemem zapadek. Z myślą o rolnikach chcących połączyć kilka zadań w jednym przejeździe, agregat może zostać połączony z siewnikiem poplonów Unia FP. Agregat może zostać wyposażony w szereg wałów tj; rurowy, daszkowy, ceownikowy i teownikowy. Brona talerzowa Ares XM 

Wprowadzona pod koniec zeszłego roku brona talerzowa Ares XM to maszyna półzawieszana, hydraulicznie składana o szerokościach roboczych 5 oraz 6 m. Standardowymi elementami roboczymi brony XM są talerze Classic o średnicy 560/4 mm, a za dopłatą możemy je zamienić na eliptyczne talerze do uprawy z dużą ilością materii organicznej Agressive. Niezależne od wybranych talerzy obracają się one na bezobsługowych piastach wymiennych. Zabezpieczenie stanowią amortyzatory gumowe o  trójkątnym kształcę. Rozstaw między rzędami wynosi 80 cm. Konstrukcję brony talerzowej XM wyróżnia położenie podwozia transportowego pomiędzy sekcją talerzy a wałem. Zapobiega to wpadaniu brony talerzowej w rezonans. Wały również zostały ułożone w przesunięciem OffSet, przez co maszyna nie ma tendencji do kołysania się na boki przy niewielkiej głębokości roboczej. Brona może pracować z prędkością przekraczającą 15 km/h. Ares XM posiada możliwość doposażenia w 3 różne narzędzia pracujące przed sekcją talerzową.

Hydraulicznie sterowana włóka wyrównująca sprawdza się w uprawie przedsiewnej. Płytki o szerokości 150 mm zamontowane na sprężynach kruszą i rozdrabniają większe bryły gleby. Regulacja głębokości pracy odbywa się z kabiny ciągnika przy użyciu siłowników hydraulicznych. Zgrzebło do słomy wyposażone jest w dwa rzędy sprężystych palców, które równomiernie rozprowadzają słomę po powierzchni pola. Ma to ogromny wpływ na rozwój roślin następczych.

Duże ilości słomy zgromadzone w jednym miejscu wolniej ulegają rozkładowi oraz są idealnym środowiskiem do rozwoju patogenów. Wał nożowy o średnicy 400 mm ma za zadanie wstępnie rozdrobnić resztki pożniwne lub inną materię organiczną znajdującą się na polu. Działa poprzecznie do kierunku uprawy co uzupełnia pracę sekcji talerzowej. Elementem wyposażenia standardowego jest sprężyste zgrzebło pracujące przed sekcją wałów, z możliwością ustawienia kąta i punktową regulacją głębokości pracy. Występuje we wszystkich maszynach wyposażonych w pojedyncze wały. Ares XM może zostać wyposażony w szereg wałów dogniatających, zarówno pojedynczych jak i podwójnych. Standardowo maszyna wyposażona jest w wał rurowy o średnicy 600 mm. Za dopłatą można go wymienić na wał daszkowy, ceownikowy lub teownikowy. Wały za dopłatą występują również w wersji podwójnej, zachodzącej na siebie. Pneumatyczne siewniki do poplonów FP 250/550

Nowe siewnik Unia FP posiadają elektryczny napęd dmuchawy, który umożliwia wysiew do 6 m szerokości roboczej. Precyzyjne dozowanie materiału siewnego odbywa się przy pomocy wałka wysiewającego. Siewniki Unia FP standardowo wyposażone są w dwa wałki wysiewające, przystosowane do wysiewu nasion drobnych i grubych. Wykorzystanie węży pneumatycznych i 8 rozpraszaczy pozwala na równomierne rozprowadzanie materiału siewnego tuż nad glebą, co gwarantuje dokładne odkładanie nasion podczas wysiewu poplonów, podsiewu traw, siewu rzutowego itp. W zależności od potrzeb do dyspozycji są zbiorniki o pojemności 250 lub 550 l.
Standardowo za obsługę siewnika FP odpowiada sterownik Starter FP, natomiast w opcji za dopłatą można otrzymać sterownik Pilot FP z jednym z trzech czujników ruchu: czujnik na koło, czujnik GPS oraz czujnik - przewód 7-pinowy odczytujący prędkość ciągnika. Sterownik Pilot FP umożliwia dostosowanie dawki wysiewu do prędkości jazdy oraz sterowanie wysiewem na uwrociach. Siewniki pneumatyczne umożliwiają dokładny rozkład poprzeczny wysiewanego materiału na całej szerokości roboczej. Precyzyjny wysiew możliwy jest niezależnie od siły i kierunku wiatru. fot. Unia
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 01:18