StoryEditor

Ustawiali przetargi w lubuskiem. Zatrzymało ich CBŚP

Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) zatrzymało 3 mężczyzn – członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się ustawianiem przetargów na dzierżawę gruntów rolnych w województwie lubuskim. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze.
19.07.2016., 14:07h

Policjanci zatrzymali 3 mężczyzn – mieszkańców województwa lubuskiego i wielkopolskiego – w wieku od 24 do 57 lat. Usłyszeli oni już zarzuty utrudniania przeprowadzenie przetargu oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.  Jeden zatrzymanych będzie podpisywał policyjny dozór, drugi zapłacił poręczenie majątkowe.  

Funkcjonariusze CBŚP rozpracowali mechanizm działania grupy przestępczej. Cały proceder polegał na udaremnieniu dostępu rolnikom indywidualnym do przetargów. Członkowie grupy perswazją zniechęcali indywidualnych rolników do licytacji. Wykorzystywali za to lokalnych rolników, którzy pełnili funkcję tzw. "słupów". Mieli oni dzierżawić grunty za jak najniższą stawkę za hektar. W zamian za niepodbijanie ceny oferowano kwoty od 2 do 3 tys. złotych. Natomiast w zamian za odstąpienie lub niepodbijanie stawki dzierżawy, oferowano nawet 200 tys. złotych do podziału.

Jak informują policjanci, sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są zatrzymania kolejnych podejrzanych w tej sprawie.

oprac. bcz na podstawie CBŚP

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 11:58