StoryEditor

W Sitnie powiało polityką

Wielką politykę czuło się w powietrzu podczas XXX Jubileuszowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych, która odbyła się w dniach 8–10 lipca w ODR Sitno koło Zamościa.
11.07.2016., 14:07h

Swoje ujście znalazła ona w niedzielę podczas uroczystego powitania gości i wystąpień okolicznościowych regionalnych oficjeli przed zabytkowym pałacem. Na nim zaś pracownicy ośrodka zawiesili dwa bannery, będące ich protestem przeciwko przekazaniu majątku Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli na rzecz Lubelskiego Sejmiku Samorządowego. Ten zaś uchwałą zarządu województwa z 28 czerwca br. przekazał je w zarządzanie Zarządowi Nieruchomości Województwa w Lublinie. Przypomnijmy, że ostatnie zmiany legislacyjne spowodowały, że doradztwo rolnicze wraca z powrotem pod nadzór ministerstwa rolnictwa – przez kilka ostatnich lat podlegało sejmikom.

Podteksty polityczne jako pierwszy w inauguracyjnym przemówieniu wysunął dyrektor LODR Antoni Skrabucha, rozwinął Sławomir Sosnowski, marszałek województwa, kończąc swoje wystąpienie hasłem „ Skończmy z polityką w rolnictwie!”. Sławomir Zawiślak, poseł PiS z Zamościa przypomniał z trybuny, że jego partia oraz Lubelska Izba Rolnicza protestowały przeciwko przekazaniu doradztwa rolniczego marszałkom. Podkreślił też, że nie wszystkie samorządy wojewódzkie zatrzymały ośrodki. Z jego wiedzy wynika, że podobny precedens zdarzył się w Wielkopolsce.

Gustaw Jędrejek, wiceprezes LIR akcentował, że pomiędzy Izbą a LODR od dawna nie ma współpracy, ona zaś o przekazaniu majątku dowiedział się zupełnie przypadkowo z radia. W rozmowie telefonicznej z jednym z członków zarządu województwa usłyszał, że teraz marszałek może narzucić LODR znaczny czynsz, który dotkliwie odbije się na budżecie ośrodka. Właśnie dlatego protestują pracownicy. Jędrejek honorowo odmówił przyjęcia okolicznościowego odznaczenia, podobnie jak jedna z pracownic LODR, z rąk jego dyrektora. Smaku sprawie dodaje fakt, że wiceprezes LIR jest członkiem rady społecznej doradztwa rolniczego przy LODR w Końskowoli, do której zadań i kompetencji należy opiniowanie i zgłaszanie wniosków w sprawach ośrodka. Niemal nikt z rady nie został w sprawie tego majątku poinformowany.

Z nieoficjalnych informacji, jakie uzyskaliśmy na miejscu wynika, że majątek LODR znajdował się w jego wieczystym użytkowaniu, ale na wniosek jego dyrektora, złożony do marszałka województwa, został przejęty przez sejmik, a ten oddał go w zarząd. Teraz sprawą, w ramach nadzoru, ma zająć się Wojewoda Lubelski. Jego pracownicy już wertują papiery. Z pozyskanych przez nas informacji może to oznaczać, że wojewoda zastanawia się nad skierowaniem wniosku do prokuratury przeciwko dyr. Skrabusze o działanie na szkodę firmy, co wynika ze statutu LODR.

LODR do tej pory był dzierżawcą wieczystym 60 ha (poletka i sady doświadczalne) w Końskowoli, 18 ha w Sitnie i 3 ha w Grabanowie. W każdej z tych miejscowości siedziby mieszczą się w zadbanych pałacykach. We wszystkich z nich ziemia jest bardzo droga, szczególnie w Końskowoli. Na przełomie 2012/13 r. zarząd województwa oddał bezpłatnie filię w Rejowcu z pałacykiem i 6 ha parku na rzecz tamtejszego urzędu gminy. W rozmowach z rolnikami, którzy odwiedzili wystawę ci z żalem powtarzali, że może to być już ostatnia taka impreza.    as

Fot. Sawa

Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. maj 2024 07:11