
Odpowiednio dobrana brama wjazdowa powinna zapewniać nie tylko funkcjonalny i niezawodny dostęp do posesji, ale też bezpieczeństwo użytkowników. W zależności od uwarunkowań posesji można wybrać tradycyjną bramę dwuskrzydłową, składaną lub przesuwną. Każda z nich może też zostać wyposażona w napęd. Nie bez znaczenia pozostaje również jej estetyka.
Brama wjazdowa – co musimy wiedzieć?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami szerokość bramy wjazdowej powinna wynosić minimum 2,4 m. Wysokość nie została określona wprost, ale możemy domniemywać, że, podobnie jak całe ogrodzenie, nie może przekroczyć 2,2 m. W przeciwnym przypadku będziemy zmuszeni dokonać zgłoszenia we właściwym urzędzie.
Tyle mówi teoria, a jak jest w praktyce? Dla bezpiecznego i komfortowego wjazdu warto zaplanować nieco szerszą bramę, która umożliwi wykonywanie manewrów bez ryzyka zarysowania pojazdu. Inwestorzy najczęściej wybierają bramą wjazdową o szerokości ok. 4 m.
Dobrym rozwiązaniem jest także krótki podjazd przed bramą pozwalający na zaparkowanie na nim samochodu bez stwarzania zagrożenia dla użytkowników ruchu drogowego. Ułatwi bezpieczne włączenie się do ruchu, otwarcie bramy, która nie jest automatyczna czy zaparkowanie samochodu gości lub kuriera.
Przesuwna, składana czy skrzydłowa?
Kluczową kwestią przy wyborze bramy wjazdowej będą wymiary posesji (szerokość i długość wjazdu) oraz ukształtowanie terenu. To one determinują, jaki rodzaj bramy będzie najbardziej odpowiedni. Na mniejszych działkach, gdzie przestrzeń jest ograniczona, lepiej sprawdzą się bramy przesuwne, które nie zajmują dodatkowego miejsca na wjeździe podczas otwierania. Należy zwrócić uwagę, że tego typu bramy wymagają dodatkowego miejsca wzdłuż ogrodzenia.
Na większych posesjach można z powodzeniem zamontować bramę skrzydłową, która potrzebuje dużo przestrzeni na wjeździe, ale za to świetnie się prezentuje. Nie zamontujemy jej na działkach o dużym nachyleniu terenu, ponieważ skrzydła mogą zahaczać o ziemię podczas otwierania. W takiej sytuacji lepiej sprawdzi się brama przesuwna lub składana.
Na niewielkich rozmiarów działkach, z dużymi spadkami terenu, z budynkami usytuowanymi blisko ogrodzenia czy z ograniczonymi przestrzeniami na podjeździe, odpowiednim rozwiązaniem będzie brama składana, która zajmuje niewiele miejsca. Brama zawieszona jest na słupach za pomocą specjalnych zawiasów i zespołów cięgien.
Jak zaznacza producent, brama posesyjna składana marki Wiśniowski otwiera się nawet dwukrotnie szybciej niż brama dwuskrzydłowa o tym samym wymiarze, co jest szczególnie istotne, gdy musimy szybko opuścić wjazd na posesję, np. ze względu na duży ruch na drodze.
Z napędem czy bez?
Współcześnie niewiele osób decyduje się na bramę wjazdową otwieraną ręcznie. Brama z napędem pozwoli oszczędzić nie tylko czas, ale też chroni przed deszczem czy śniegiem. Nie musimy też zmagać się z jej ciężarem za każdym razem, gdy chcemy ją otworzyć lub zamknąć.
Dla bezpieczeństwa i wygody użytkowników napęd bram samonośnych Wiśniowski został schowany w słupku zintegrowanym z konstrukcją, a dostęp do niego jest możliwy jedynie dla osób posiadających klucz. Dodatkowo, słupek stanowi ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Również z myślą o bezpieczeństwie jej użytkowników brama automatyczna powinna być wyposażona w lampę sygnalizacyjną i wyłącznik przeciążeniowy. Dodatkowe zabezpieczenia, z których warto skorzystać, takie jak fotokomórki oraz listwy bezpieczeństwa dostępne są w zależności od modelu bramy. Fotokomórki zatrzymują ruch bramy w momencie wykrycia przeszkody. A jak działają listwy bezpieczeństwa? Brama zatrzyma się automatycznie w przypadku dojścia do kontaktu skrzydła z przeszkodą.
Inwestycja na lata
Stal to materiał niezwykle wytrzymały i stabilny, jest jednak podatna na oddziaływanie deszczu, śniegu czy mrozu. Aby ochronić ogrodzenie stalowe przed korozją, warto wybrać właściwie zabezpieczony produkt. Przykładowo firma Wiśniowski stosuje podwójne zabezpieczenie przed korozją metodą cynkowania ogniowego i malowania proszkowego w technologii DUPLEX. Co istotne udzielana jest 10-letnia gwarancja antykorozyjna na stalowe i aluminiowe elementy ogrodzeń.
Podsumowując wybór rodzaju bramy powinien być uzależniony zarówno od wymiarów posesji, jak i jej charakterystyki. Tylko optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni umożliwi bezpieczne i wygodne korzystanie z wjazdu.
źródło: Wiśniowski