Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Testy>

NASZ TEST: Pięć zestawów uprawowo-siewnych Agro-Masz

Subskrybuj lub zaloguj się,

aby obejrzeć film.

Zawieszany czy półzawieszany? Nabudowany czy z hydropakiem? Na który 3-metrowy zestaw postawić? Sprawdziliśmy to w naszym wiosennym porównaniu pięciu kombinacji Agro-Maszu.

Jan Beba30 czerwca 2021, 07:39

Głównym celem naszego testu było sprawdzenie, jakie wymagania stawiają ciągnikom poszczególne zestawy uprawowo-siewne oraz jak konstrukcja maszyny i sposób dociążenia ciągnika wpływa na pracę? Do współpracy w projekcie zaprosiliśmy firmę Agro-Masz, której oferta pozwoliła nam na jednym polu porównać pięć zestawów:

  • zawieszany agregat talerzowy z hydropakiem AT3P z siewnikiem mechanicznym SR300TT,
  • zawieszany agregat talerzowy ANT3P z siewnikiem mechanicznym nabudowanym SN300,
  • półzawieszany agregat talerzowy z wałem oponowym ATO z siewnikiem nadbudowanym SN300TT,
  • zawieszany agregat talerzowy z siewnikiem pneumatycznym Aquila 3.0 i zbiornikiem frontowym Ikar 1800,
  • zawieszany agregat talerzowy z siewnikiem pneumatycznym nabudowanym Aquila Disc Compact 1500.

Wszystkie siewniki miały szerokość roboczą 3 m i pracowały w parze z agregatami talerzowymi, które ze względów konstrukcyjnych nie mogły być identyczne. W pierwszym wariancie zastosowano talerze o średnicy 510 mm, wał Packera 500 mm. Drugi zestaw miał talerz 460 mm i wał gumowy 560 mm. Trzeci z mechanicznych zestawów miał największe talerze (560 mm) i wsparty był na wale z opon o rozmiarze 185/65-15. Pneumatyczne maszyny wyposażono w talerze o średnicy 460 mm i wał gumowy 560 mm w przypadku Aquila 3.0 i trapezowy 560 mm w Aquila Disc Compacy.

Poza tym każda z testowanych maszyn miała dwutalerzową redlicę (w siewnikach mechanicznych 302 mm, Aquila 343 mm), z regulowanymi kółkami dociskowymi i zgarniaczami.

Aby jak najtrafniej określić mocne i słabe strony testowanych zestawów i możliwości współpracy z różnymi ciągnikami, podłączyliśmy je do następujących ciągników John Deere: 6100M, 6120M, 6155M i 6175M.


Pozostało 71 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu. Skorzystaj ze specjalnej oferty i dołącz do grona czytelników Strefy Premium już teraz!

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ