StoryEditor

Nasz Test: Vaderstad Carrier 500 CrossCutter Disc

Mechaniczna walka z chwastami jest na topie. Sprawdziliśmy, jak brona Väderstad z talerzami CrossCuter Disc radzi sobie z bardzo płytką uprawą.
22.12.2020., 14:12h
Koncepcja kompaktowej brony talerzowej Väderstad Carrier sprawdza się już od ponad 20 lat. Ostatnią nowością szwedzkiego producenta w tym segmencie maszyn jest zastąpienie tradycyjnych, stożkowych, płytko ząbkowanych elementów roboczych talerzami CrossCuter Disc. Jak informuje Väderstad, maszyna ta przeznaczona jest do bardzo płytkiej uprawy, nawet na 2 cm.

Sprawdziliśmy taki sprzęt w czasie żniw, podczas uprawy ścierniska po rzepaku. Pierwsza uprawa ma tutaj kluczowe znaczenie. Ważne jest, aby nasiona nie były przykryte zbyt grubą warstwą ziemi i szybko skiełkowały. Väderstad dostarczył do testu zaczepianą maszynę Carrier 500 o szerokości roboczej 5 m z elementami roboczymi CrossCutter Disc. Maszyna współpracowała z ciągnikami o mocy 160 i 240 KM.

PRACA W POLU
Pierwsza czynność, jaką trzeba wykonać po rozłożeniu maszyny, to wypoziomowanie ramy. Służy do tego śruba rzymska, łącząca zaczep i ramę. Warto posiłkować się poziomicą. Wypoziomowanie należy zawsze sprawdzić, gdy używa się innego ciągnika. Tylko wtedy pierwszy i drugi rząd talerzy będą pracować na równej głębokości.

Następnie można przejść do precyzyjnej regu...
Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:13