StoryEditor

Czy Policja może skontrolować rolnika alkomatem na polu lub w gospodarstwie?

Większość rozsądnych osób stosuje się do zasady "piłeś - nie jedź", jednak wielokrotnie słyszymy o wypadkach rolników pod wpływem alkoholu na polu i w gospodarstwie i pojawia się pytanie, czy Policja może skontrolować trzeźwość rolnika na jego własnym polu lub w gospodarstwie. Zapytaliśmy Główną Komendę Policji, jak to faktycznie jest w tym przypadku.

06.10.2024., 14:55h

Z jednej strony Komenda Główna Policji podkreśla, że osoba, która prowadzi pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat, co wynika bezpośrednio z art. 178a. Kodeksu Karnego, z drugiej strony przepis dotyczy ruchu drogowego, a więc w miejscach, które są przeznaczone do ruchu publicznego (w zakresie obowiązywania Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym).

- Takim miejscem nie jest pole, łąka czy prywatne podwórko. Więc, co do zasady, za samo poruszanie się po własnych polu rolnik nie może zostać ukarany na podstawie przepisów kodeksu karnego. Zakaz jazdy w stanie nietrzeżwości obowiązuje już natomiast np. na drogach gruntowych między wsiami czy drogach leśnych - wyjaśnia Komenda Główna Policji. 

Czyli z powyższego wynika, że zakaz jazdy w stanie nietrzeźwości nie obejmuje pola czy gospodarstwa, więc teoretycznie kontrola alkomatem raczej nie ma miejsca, ale.... z drugiej strony, jeśli Policja zauważy nietypowe zachowanie to może zainterweniować. Inaczej też będzie w sytuacji jeśli w stanie nietrzeźwości rolnik spowoduje wypadek. 

Kiedy zatem Policja interweniuje?

Robert Opas, nadkom. Robert Opas, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wyjaśnia, że Policjanci mają prawo podejmować czynności związane z zapobieganiem oraz wykrywaniem przestępstw, wykroczeń oraz innego przeciwdziałania zagrożeniom dla porządku publicznego.

- W praktyce to oznacza, że w każdej chwili, mając podejrzenia, że łamane jest prawo, mogą interweniować na polu rolnika. To regulują odpowiednie przepisy, a konkretnie zapis z art. 29.1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. W przypadku wypadku na polu, policja może przeprowadzić czynności procesowe, w tym badanie trzeźwości osób biorących udział w wypadku, nawet jeśli zdarzenie nie miało miejsca na drodze publicznej. Policja jest odpowiedzialna za ściganie przestępstw i podejmuje działania w celu ustalenia okoliczności każdego zdarzenia, które może stanowić naruszenie prawa - podkreśla nadkom. Opas. 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2024 03:48