StoryEditor

Siedlisko na sprzedaż - czy można to zrobić bez VAT?

Nasz Czytelnik gospodaruje na dwóch gospodarstwach, dla całości jest czynnym podatnikiem. Na jednej części znajduje się dom mieszkalny oraz budynek gospodarczy, od którego nie odliczyliśmy VAT. Czy chcąc sprzedać to siedlisko, będzie można to zrobić bez VAT?
V Roman S. (woj. wielkopolskie)
07.12.2023., 08:14h

Siedlisko na sprzedaż

Pytanie Czytelnika: Gospodarujemy z żoną na dwóch gospodarstwach w jednej miejscowości, które mamy po rodzicach. Dla całości jestem podatnikiem czynnym od 15 lat. Na jednym siedlisku znajduje się dom mieszkalny z 2019 r. i budynek gospodarczy z 2022 r., który wybudowaliśmy z myślą o synu i nie odliczyliśmy VAT. Teraz ze względów rodzinnych chcemy to siedlisko sprzedać. Czy można to zrobić bez VAT?

Zobacz także: Dzierżawca nie zebrał poplonu a właściciel już wszedł na grunt. Czy miał prawo?

Przedmiotowa transakcja będzie dotyczyć zbycia składnika wchodzącego w skład przedsiębiorstwa podatnika czynnego (budynek gospodarczy) oraz składnika wchodzącego w skład majątku osobistego osoby fizycznej niesłużącego sprzedaży opodatkowanej (dom mieszkalny).

Sprzedaż domu mieszkalnego

Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
V Roman S. (woj. wielkopolskie)V Roman S. (woj. wielkopolskie)
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 18:49