Czytaj wygodniej w nowej darmowej aplikacji mobilnej!

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Czy zapłacę podatek od sprzedaży ziemi?

14.11.2013

Drukuj

Czy zapłacę podatek od sprzedaży ziemi?

Artykuł dostępny

r e k l a m a

Odpowiedź: Dla oceny skutków podatkowych sprzedaży gruntu opisanej przez naszego Czytelnika istotne znaczenia ma fakt, czy przedmiotowe grunty są gruntami rolnymi. Wskazać należy, że co do zasady dochody ze sprzedaży nieruchomości opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2012 r., poz. 361 t.j.) zalicza do źródeł przychodów, z których dochód podlega opodatkowaniu, także środki pochodzące z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części, jeżeli nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.


Jednakże ustawodawca objął dochód pochodzący ze sprzedaży gruntów rolnych jednym z tzw. wyłączeń przedmiotowych, co oznacza, że dochody takie nie podlegają opodatkowaniu. W myśl art. 21 ust. 1 pkt 28 tej ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Jednakże zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny.

r e k l a m a


Zatem jeśli grunt naszego Czytelnika jest gruntem rolnym wchodzącym w skład jego gospodarstwa, a po sprzedaży grunt ten nie utraci charakteru rolnego, wówczas nie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku od uzyskanego dochodu. W przeciwnym razie, tj. gdy grunt przestanie być wykorzystywany w rolnictwie, dochód z jego sprzedaży będzie opodatkowany. Dzieje się tak, bowiem sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat od nabycia. Stawka podatku uzależniona będzie od wielkości osiągniętego dochodu.


Dodatkowo zwracam uwagę na fakt, że sprzedaż nieruchomości rolnych opodatkowana jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC). Wynika to z art. 1 ust. 1 lit. a) Ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z 2007 r., Nr 68, poz. 450 t.j.), zgodnie z którym PCC podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Przepis ten dotyczy także nieruchomości.


Wysokość tego podatku jest uzależniona od wartości rynkowej nieruchomości ustalanej na podstawie średnich cen obowiązujących w danej miejscowości. Stawka podatku wynosi 2% wartości sprzedawanego prawa majątkowego, w tym przypadku będzie to 2% wartości sprzedawanej nieruchomości. Jednakże zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o PCC, obowiązek podatkowy spoczywa na kupującym, zatem nasz Czytelnik nie będzie zobowiązany do zapłaty PCC.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Siew buraków w trzech technologiach – wady i zalety

Czytaj

Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody