StoryEditor

Kiedy nabywcę chroni rękojmia? Zakres rękojmi, prawa i obowiązki

Nabywcy sprzętu i różnych towarów oprócz gwarancji mają prawo do rękojmi. Sprzedawcy zaś – często sprzętu używanego – ponoszą z tytułu rękojmi odpowiedzialność za wady ukryte.
adw. Mikołaj Pomin
19.11.2023., 08:00h

W poprzednim numerze top agrar Polska opisaliśmy gwarancję: co z niej wynika i jak z niej korzystać. Teraz kolej na rękojmię. Instytucje gwarancji i rękojmi mają służyć podobnym celom, czyli ochronie nabywcy w razie nabycia rzeczy, która ma wadę. Pozornie zatem są to instytucje podobne. Można korzystać z uprawnień z rękojmi i gwarancji niezależnie, ale ostatecznie nie są to te same prawa.

Szeroki zakres rękojmi

Warto też zauważyć, że rękojmia chroni nie tylko w odniesieniu do rzeczy nabytych, ale również rzeczy dostarczonych na podstawie umowy dostawy, kontraktacji, o dzieło, robót budowlanych, a nawet wydanych w ramach umowy najmu i dzierżawy. Jak widać, rękojmia ma szerokie zastosowanie.

Przepisy odnoszące się do rękojmi zawarte są w dziale dotyczącym umowy sprzedaży, a przepisy dotyczące pozostałych umów odsyłają w tym zakresie do umowy sprzedaży. Wobec tego nie ma potrzeby omawiania wszystkich umów, skoro w każdym z wymienionych przypadków zasady są podobne.

image

Serwis ciągnika

FOTO: Katarzyna Sierszeńska

Odpowiedzialność za wady

Podobnie jak w przypadku gwarancji rękojmia może obejmować tak rzeczy nowe, jak i używane. Jej zakres zależy też od okoliczności nabycia. Zwierzęta, jako istoty żyjące, zdolne do odczuwania cierpienia, wymagają szczególnego traktowania, nie są rzeczą, jednak jako przedmiot obrotu cywilnoprawnego podlegają również przepisom regulujących rękojmię.

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pominadw. Mikołaj Pomin
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 12:03