StoryEditor

Spór o dzierżawę ziemi - kiedy ziemia ma zostać zwrócona?

Pytanie Czytelnika: W umowie dzierżawy podpisanej 31 sierpnia 2020 r. zapisano, że jest zawarta na 5 lat i kończy się w styczniu 2025 r. Pomiędzy właścicielem i dzierżawcą powstał spór o to, kiedy ziemia ma być zwrócona – dzierżawca twierdzi, że po zbiorach w 2024 r. może jeszcze obsiać i zebrać plon w 2025 r., a wydzierżawiający – że po zbiorach w 2024 r. dzierżawca nie może już nic na polu robić. Jak tę rozbieżność interpretować?
03.10.2023., 13:10h
Spory najlepiej rozwiązywać polubownie. W tym przypadku choćby w ten sposób, że w zamian za odpowiedni czynsz wydzierżawiający mógłby się zgodzić na zbiory jeszcze w 2025 r. Brak porozumienia może doprowadzić strony do sądu, a ten będzie ustalał, co strony miały na myśli, wprowadzając felerne zapisy do umowy dzierżawy. 

Zobacz także: Rolniku, kontrahent nie zapłacił? Walcz o swoje należności!
W pierwszej kolejności trzeba będzie ustalić okoliczności, w których zawarto umowę, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. Sąd będzie musiał też ustalić zgodny zamiar stron i cel umowy – dosłowne znaczenie zapisów będzie miało mniejsze znaczenie. Istotne znaczenie przy ustalaniu treści umowy będą miały z pewnością przesłuchania stron oraz ewentualnych świadków.

Najczęściej umowy dzierżawy zawierane są tak, by dzierżawca mógł wykorzystać ziemię w pełnym cyklu produkcyjnym – od siewu do zbioru. O ile coś innego nie wyniknie podczas postępowania, można przypuszczać, że również w tym przypadku w ten sposób sąd dokona oceny.

Fot: Sierszeńska
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 06:17