StoryEditor

Rolniku, kontrahent nie zapłacił? Walcz o swoje należności!

Jeśli twój kontrahent nie wywiązuje się z zapłaty należności, nie odpuszczaj. Pilnuj terminów, reaguj i wykorzystuj wszystkie możliwości, by dociskać swojego wierzyciela. Podpowiadamy, jak tego dopiąć.
22.09.2023., 15:09h

Reportaż „Wtopili na kukurydzy” zamieszczony w poprzednim miesiącu skłania do refleksji, że nadal jest grupa rolników, którzy nie podejmują zdecydowanych kroków zmierzających do odzyskania środków za sprzedane produkty. Tym samym godzą się na to, że dłużnik, nie czując presji, będzie zwlekał z zapłatą, aż jej całkowicie uniknie. Z drugiej strony sami sobie odbierają możliwość odzyskania choćby części pieniędzy.

Kolejne kroki przy zaległościach

Problemy z niezapłaconymi należnościami były, są i będą się zdarzały. Opóźnienia jednych tworzą opóźnienia w płatnościach u innych, co łącznie generuje zatory płatnicze. Najczęściej nie są to działania celowe i nacechowane złymi intencjami, a więc karalne, bowiem – w uproszczeniu, do czynienia z przestępstwem mamy tylko wtedy, gdy sprawca działał w celu pokrzywdzenia wierzyciela bądź, gdy mając ich wielu, spłacał jedynie wybranych.

Trzeba zbierać i mieć dowody

Przy każdej okazji staramy się przypominać, jak ważny jest dowód istnienia zobowiązania (faktura, pokwitowanie, umowa pisemna, czy choćby e-mail). Równie ważne jest szybkie i konsekwentne działanie. Szczególnie...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 05:44