StoryEditor

Odszkodowanie za chore zwierzę

Pytanie: Sprzedałem byka do uboju, ale weterynarz zdiagnozował chorobę dyskwalifikującą do konsumpcji i zwierzę zutylizowano. Czy mogę dochodzić jakichś roszczeń od nabywcy, który z tego powodu nie wypłacił mi należności?
20.05.2015., 15:05h

Odpowiedź:  W przypadku sprzedaży zwierząt, podobnie jak przy sprzedaży innych rzeczy, sprzedawca odpowiada wobec kupującego za zgodność towaru z umową. Jeśli zatem byk został sprzedany jako zdrowy, ale po badaniu okazało się, że jest chory i nie nadaje się do uboju, to sprzedający ponosi odpowiedzialność za taki stan rzeczy.

Może się jednak zwolnić z tej odpowiedzialności w sytuacji, gdy wykaże, że zwierzę zachorowało po sprzedaży. W praktyce bardzo trudno jest jednak wykazać, że w krótkim czasie pomiędzy odbiorem a ubojem zwierzę ciężko zachorowało. W takim przypadku sprzedawcy nie przysługują żadne roszczenia w stosunku do kupującego. Takie roszczenia może mieć za to kupujący wobec hodowcy, jeśli okaże się, że choroba zwierzęcia została zatajona.   as

Fot. Wieczorek

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 19:30