StoryEditor

Przekazanie gospodarstwa rolnego: jak przepisać ziemię na dzieci?

Jak przepisać gospodarstwo rolne z zachowaniem zgody w rodzinie? Czy lepiej zapisać ziemię następcy w spadku w testamencie? Podpowiemy Wam w naszej serii, komu, jak i w jakich warunkach rolnik może przekazać gospodarkę.
17.04.2023., 09:04h

Przekazanie gospodarstwa bez podziału

Mam dwójkę dzieci, gospodarstwo rolne ponad 40 ha plus dzierżawy i żadnego innego majątku. Jedno z nich rwie się do przejęcia gospodarki, drugie mieszka w mieście i prowadzi własną firmę. Obecnie zupełnie nie jest zainteresowane rolnictwem. Osiągnąłem już wiek emerytalny i chciałbym w końcu odpocząć od pracy. Marzy mi się spokojne i bezproblemowe scedowanie wszystkiego na młodych.

Sen z powiek spędza mi jednak obawa, że po mojej śmierci między rodzeństwem pojawią się spory majątkowe, jeśli gospodarstwo, którego nie da się podzielić, dam jednemu z dzieci. Zastanawiam się też, czy dobrym pomysłem jest przepisanie ziemi jeszcze przed śmiercią, czy może zapisać ją w spadku – tak swój problem opisuje Jerzy M. I w swoich obawach nie jest osamotniony. Podobne pytania o przyszłość zadaje sobie i nam wielu rolników.

Niełatwe przekazanie gospodarstwa

Rzeczywiście, w trakcie cyklicznych dyżurów prawnych sporo udzielanych porad dotyczy aspektów przekazywania gospodarki. Sprawy dotyczą nie tylko tego, jak to zrobić, ale też jak radzić sobie w przypadku późniejszych nieporozumień i konfliktów ...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 10:33