StoryEditor

Zwolnienie z czynszu przy odłogu

Pytanie: Zamierzam przystąpić do przetargu na dzierżawę ziemi od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), która od co najmniej czterech lat jest odłogowana. Czy istnieje możliwość czasowego niepłacenia czynszu w przypadku wydzierżawienia takiej ziemi?
18.10.2019., 17:10h
Zasadą jest, że dzierżawca zobowiązany jest do zapłaty czynszu dzierżawnego za nieruchomość, z której korzysta. Art. 40 ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (t.j. DzU z 2019 r., poz. 817 t.j.) wprowadza jednak wyjątek od tej zasady. Zgodnie z § 1 tego artykułu, nie pobiera się czynszu za użytki rolne klasy VI.

Ponadto, zgodnie z zapisem § 2 ANR może zwolnić dzierżawcę z opłat czynszowych na warunkach określonych w umowie:
  • w okresie pierwszych trzech lat dzierżawy użytków rolnych odłogowanych co najmniej przez okres jednego roku przed dniem zawarcia umowy dzierżawy;
  • na okres nie dłuższy niż pięć lat, w przypadkach uzasadnionych stanem przedmiotu dzierżawy lub realizacją inwestycji tworzących nowe miejsca pracy.

Z przytoczonych przepisów wynika, że istnieje możliwość zwolnienia z czynszu dzierżawnego ziemi, którą zainteresowany jest Czytelnik. Możliwość ta nie oznacza jednak, że KOWR takie zwolnienie w omawianej sprawie zastosuje. Sugeruję zatem sprawdzenie ogłoszenia o przetargu lub skontaktowanie się z oddziałem KOWR organizującym przetarg w celu ustalenia możliwości zastosowania wskazane...
Pozostało 12% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 03:30