Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>

Potencjał ciągników John Deere 6R

Wraz z wprowadzeniem na rynek nowych ciągników John Deere serii 6R eksperci firmy pokazali możliwości sprzętu.

Jan Józefowicz11 maja 2022, 18:00

W trakcie jazd próbnych pasjonaci nowoczesnego rolnictwa mogli przekonać się, jaki potencjał oferują najnowsze modele John Deere i dlaczego rolnictwo precyzyjne jest przyszłością branży.

John Deere postawił na komfort

Ciągniki z tej serii są mocne, precyzyjne, wydajne i projektowane tak, aby operator miał zagwarantowany maksymalny komfort pracy. Jak informuje producent: 6R utrzymuje na świecie bardzo wysoką pozycję, ponieważ wyróżnia się najniższym poziomem zużycia paliwa wg testów DLG-Transport-PowerMix-Test 2.0. Do serii wprowadzono też szereg nowoczesnych rozwiązań.

Wśród nich jest nowy, dodatkowy joystick do sterowania funkcjami ciągnika, ładowacza i ISOBUS. Dostępnych jest 13 programowalnych funkcji. Warto dodać, że joystick wyposażony jest w czujnik wykrywania dłoni!

Konfigurowalne przyciski

Wszystkie ciągniki serii 6R mogą być wyposażone w CommandPRO, czyli wielofunkcyjną dźwignię umożliwiającą precyzyjne sterowanie układem jezdnym, układami hydrauliki zewnętrznej ciągnika i systemami zdalnego prowadzenia maszyny. Do dyspozycji jest 11 konfigurowanych przycisków, a także AutoSetup, który skraca czas konfiguracji w terenie o 50%. 

W trakcie spotkania w Bednarach  można było wypróbować modele 6R 140 i 6R 215 z przyczepą Wielton.  Przedstawiono również cztery nowe modele w tej gamie, 6R140 (moc maks. 166 KM), 6R150 (moc maks. 177 KM), 6R 165 (moc maks. 213 KM) i 6R 185 (moc maks. 234 KM).

Potencjał modelu 6R 185

Jak wyjaśnia Szymon Kaczmarek, specjalista ds. produktu z John Deere Polska: uważamy, że 6R 185 stanie się bardzo pożądanym ciągnikiem z ogromnym potencjałem. Przy masie ciągnika 8 ton ma średniej wielkości ramę, niezwykłe przyśpieszenie i wydajny układ inteligentnego zarządzania mocą, pozwalający na doładowanie do 40 KM w pracach wykorzystujących układ hydrauliczny.

Wszystkie ciągniki z serii 6R mogą być wyposażone w przekładnię AutoPowr. Jest to przekładnia hydromechaniczna o wysokiej wydajności działająca w trzech trybach (automatyczny, niestandardowy, ręczny). Tryb niestandardowy umożliwia między innymi ustawienia przewidywanie obciążenia i zakresu spadku prędkości obrotowej silnika.

6R z ładowaczem i ładowarki Kramer

W codziennej pracy ważną rolę odgrywa wszechstronność maszyny. Dlatego też testowany ciągnik 6R140 z ładowaczem wyposażonym w pakiet technologiczny (dynamiczne ważenie, poziomowanie horyzontalne i powrót do pozycji) daje nowe możliwości. Specjalistyczną pracę można też wykonać za pomocą ładowarki Kramer. Producent dysponuje szeroką ofertą ładowarek o różnej wysokości podnoszenia i udźwigu.

– Wszystkie modele naszych ładowarek są napędzane przekładniami hydrostatycznymi albo przekładniami bezstopniowymi, ale w żaden sposób nie ogranicza to wykorzystania maszyn w pracach transportowych – wyjaśnia Paweł Łączny, manager ds. sprzedaży Kramer. Aktualnie gamę naszych maszyn możemy podzielić na trzy grupy. Pierwsza to ładowarki kołowe. W nich praca wygląda podobnie jak w ciągniku z ładowaczem czołowym, czyli operator siedzi na środku, stosunkowo wysoko, dzięki czemu ma dobrą widoczność wokół maszyny i na osprzęt. Druga grupa to ładowarki kołowe teleskopowe, w których kabina też jest montowana po środku maszyny, ale wysięgnik jest już teleskopowy. Trzecia grupa to ładowarki teleskopowe – ich wysokość podnoszenia rozciąga się od 4,3 do 9,5 metra, a udźwig wynosi od 1,4 do 5,5 ton. 

Premiera opryskiwacza R900

Podczas spotkania była możliwość przyjrzenia się ciągnikowi 6R 155 z największym zaczepianym opryskiwaczem marki John Deere, czyli modelem R975i. Rozstaw belki opryskowej maszyny o pojemności zbiornika 7500l wynosi 36 m, a rozpylacze umieszczono co 25 cm.

– Tę opcję z 25-centymetrowym rozstawem dysz nazwaliśmy rozwiązaniem typu „On Centre” („pośrodku”). Dlaczego? Ponieważ między każdą parą korpusów rozpylaczy o rozstawie 50 cm na belce opryskowej umieszczany jest dodatkowy rozpylacz – wyjaśnia Karol Zgierski, specjalista ds. produktu z John Deere Polska.

Poza tym dodaliśmy też korpusy rozpylaczy krańcowych, które poszerzają lub odcinają oprysk. Eliminujemy dzięki temu niedokładną aplikację substancji w okolicach końca belki. Cały układ oprysku można dowolnie konfigurować w zależności od  uprawy, a jeśli planujemy opryskiwać teren pasowo w celu zmniejszenia kosztów produkcji.

Wydajność R975i dodatkowo zapewnia 2-obwodowy system PowerSpray, gwarantujący szybsze napełnianie, dynamiczne mieszanie i skuteczne płukanie. Co więcej, system błyskawicznie dostosowuje się do zmiany prędkości opryskiwacza lub sekcji.

– Dzięki takiej technologii jak w R900, oszczędzamy nawet 5% na zakupie środków ochrony roślin. Tak zaawansowane maszyny są jednym z filarów rolnictwa precyzyjnego, które dąży do maksymalnej optymalizacji procesów rolniczych, a co za tym idzie kosztów. – mówi Bartosz Białas, kierownik marketingu John Deere Polska.

Operations Center

W gospodarstwie wspomaganym nowoczesnymi technologiami kluczową rolę może odgrywać Operations Center, które pozwala zarządzać gospodarstwem.

System pozwala zbierać bardzo duże ilości danych, które można przekuć na strategiczne decyzje, a co za tym idzie rzeczywiste wyniki ekonomiczne. Operations Center to darmowe narzędzie wraz aplikacją mobilną do zarządzania gospodarstwem, dostępnym dla każdego rolnika a dzięki połączeniu z usługami firm zewnętrznych daje klientom nieograniczone możliwości w zbieraniu danych, czyli tego, co najcenniejsze.

Dane w chmurze

Dane maszyn, dokumentacja agronomiczna i ustawienia maszyn są zapisywane w chmurze Operations Center. Dzięki systemowi telematycznemu JDLink jest możliwość sprawdzenia informacji o lokalizacji i godzinach pracy maszyny (co jest bardzo ważne dla zaplanowania przeglądów okresowych z odpowiednim wyprzedzeniem), monitoring kodów błędów, zdalną diagnostykę za pomocą Service Advisor Remote a nawet wykrywanie potencjalnych usterek za pomocą usługi Expert Alerts.

opr. jjPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)