Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Azotu w lutym na razie nie wolno sypać!

Obrazek

Na różnych portalach internetowych pojawiły się na początku lutego informacje o tym, że wprowadzano już elastyczny termin stosowania azotu. Ma on umożliwić stosowanie nawozów zawierających azot już w lutym. Wyjaśniamy – to pogłoski – azotu w lutym jeszcze nie wolno stosować.

Tomasz Czubiński6 lutego 2023, 12:41

Przyczyną tych błędnych informacji był komunikat informujący o tym, że 31 stycznia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury.

Owszem – fakt taki miał miejsce. Jednakże przyjęcie rozporządzenia przez Radę ministrów nie jest równoznaczne z jego wprowadzeniem w życie. Aby przepis zaistniał musi on być opublikowany w Dzienniku Ustaw i musi upłynąć zwykle pewien czas, tzw. vacatio legis. Tego jeszcze nie zrobiono (stan na 6 lutego, godz. 12.00). Dopiero gdy nowelizacja zostanie opublikowana można będzie mówić, że azot można stosować w lutym. Obecnie jeszcze niestety NIE! O braku rozporządzenia pisaliśmy już 1 lutego TUTAJ.

Jest druga przyczyna, która uniemożliwia stosowanie azotu w lutym. Dotyczy ona jednak obecnej chwili. Według danych meteorologicznych nie ma jeszcze nigdzie w Polsce warunków, gdzie średnia dobowa temperatura powietrza w ciągu interwału pięciu kolejnych dni przekroczyłaby +3 st. C. Zatem gdyby przepis został opublikowany i tak nikt w Polsce nie jechałby z nawozem azotowym czy naturalnych w pole.

tcz

 Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)