StoryEditor

Budżet na obniżenie emisji z rolnictwa powinien wynosić 240 mld!

Bank Światowy opublikował raport, z którego wynika, że jeżeli Unia Europejska chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku, budżet na rolnictwo powinien być zwiększony nawet 18-krotnie.
18.05.2024., 10:00h

W raporcie opublikowanym przez Bank Światowy zauważono, że rolnictwo odpowiada za około 1/3 światowej emisji gazów cieplarnianych. Dlatego też, jak oceniono należy zrobić więcej, żeby osiągnąć neutralność klimatyczną do roku 20250 r., zgodnie z założeniami.

Zobacz także: Emisja CO2 w Polsce - jaki jest cel redukcji i do kiedy musimy osiągnąć neutralność klimatyczną?

Zwiększyć budżet na neutralność klimatyczną

Roczny budżet na ten cel powinien wzrosnąć nawet 18-krotnie i wynieść około 240 miliardów euro rocznie.

Największe możliwości zmniejszenia emisji, według raportu są w systemach żywnościowych w państwach o wysokim dochodzie. Powinny one przestawić się na niskoemisyjne źródła energii, zmniejszyć popyt na żywność, która wymaga dużych emisji energii w procesie jej produkowania, a także dofinansować transformację klimatyczną w innych państwach.

Państwa, które charakteryzują się średnim dochodem w największym stopniu przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa, ale to państwa najbogatsze odpowiadają za najwyższe emisje.

Według autorów raportu odpowiada za to konsumpcja mięsa, nabiału, większego transportu produktów, a także ich przetwarzania i pakowania. Aby ta tendencja została odwrócona wskazują na większe dotacje w produkcji drobiu oraz owoców.

image

Hodowla bydła wyłączona z dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED)

Bernat Patrycja na podst. euractiv

Fot: canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 23:53