StoryEditor

Czy małżeństwo rolników może mieć odrębne numery gospodarstw w ARiMR?

Małżonkowie rolnicy nie są już zmuszeni do posiadania tylko jednego numeru gospodarstwa jeżeli wcześniej prowadzili działalność rolniczą osobno. Jak można to zrobić w praktyce?
18.05.2024., 11:37h

Podczas webinarium pt. „Dopłaty bezpośrednie i finansowanie rolnictwa. Co czeka rolników w 2024 roku?” poruszono istotne zagadnienie dotyczące możliwości funkcjonowania odrębnych gospodarstw rolnych przez małżonków.

W przeszłości zgodnie z przepisami, któe egzekwowała ARiMR małżonkowie rolnicy byli zobowiązani do połączenia swoich gospodarstw w jedno. Obecnie jednakże sytuacja wygląda inaczej.

Zobacz też: 1,55 mld zł trafi do rolników! Można było uzyskać nawet 500 tys. zł!

Dwa gospodarstwa, dwa numery producenta

Jak wyjaśnił jeden z ekspertów webinarium Grzegorz Ignaczewski, w obecnych czasach małżonkowie mogą posiadać indywidualne numery producenta i ubiegać się o dopłaty bezpośrednie oraz inne formy wsparcia, pod warunkiem że ich działalności są fizycznie oddzielone. To oznacza, że muszą wykazać, które elementy infrastruktury i działalności należą do którego gospodarstwa. Jeśli to możliwe, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może zaakceptować, aby każdy z małżonków działał pod własnym numerem producenta.

image

Co się zmieni w normach GAEC i Planie Strategicznym na korzyść rolników?

Doradca podpowie i oceni czy można mieć 2 numery w ARiMR

Jednakże proces ten nie jest prosty i wymaga indywidualnego podejścia. Każda sytuacja jest unikalna i może wymagać szczegółowej analizy. Dlatego też w przypadku rozważania podziału gospodarstw zalecane jest skorzystanie z pomocy doradcy rolniczego.

Doradca, po dokładnym przeanalizowaniu konkretnej sytuacji, będzie mógł udzielić specyficznych wskazówek i potwierdzić, czy rozdzielenie gospodarstw i funkcjonowanie pod dwoma numerami producenta jest możliwe w danym przypadku.

Choć przepisy uległy zmianie i obecnie istnieje możliwość prowadzenia odrębnych gospodarstw przez małżonków, to jednak decyzja o podziale wymaga dokładnego rozważenia i często wsparcia specjalisty, aby upewnić się, że wszystkie wymogi są spełnione i że obie strony mogą korzystać z przysługujących im praw.

Oprac. mkh

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 23:24